Turystyczne półkolonie

25 lutego 2016 Autor: Norbert Owczarek 0 komentarzy

Dzięki turystycznym znajomościom 🙂 kilkunastu uczniów naszej szkoły wzięło udział w drugim tygodniu ferii zimowych w turystycznych  półkoloniach zorganizowanych przez Miejski Oddział PTTK w Dąbrowie Górniczej. Wspomniane wyżej półkolonie były podwójnie atrakcyjne: po pierwsze – symboliczna opłata za uczestnictwo, po drugie – prawo uczestnictwa w nich mieli tylko i wyłącznie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 w Dąbrowie Górniczej.

Jeśli już mowa o atrakcjach to jak przystało na półkolonie o charakterze turystycznym było barwnie, ciekawie i różnorodnie.

Uczniowie najpierw odwiedzili Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Zwiedzili go od piwnic, aż po strych. Byli za kulisami dużej sceny, wzięli udział w zajęciach tanecznych, posilali się w pałacowej kawiarni, w Kinie Kadr obejrzeli film „Misiek w Nowym Jorku”.

Kolejnego dnia byli gośćmi w siedzibie dąbrowskiego oddziału PTTK, potem zwiedzili wszystkie pracownie w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej, poczuli się jak górnicy podczas zwiedzania kopalni ćwiczebnej, a na deser zwiedzili dokładnie wszystkie działy i ekspozycje Muzeum Miejskiego „Sztygarka”.

Trzeciego dnia dzieci zostały zaproszone do Obserwatorium Astronomicznego przy Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej. Uczestniczyły najpierw w ciekawym pokazie slajdów dotyczącego astronomii. Następnie zostali zapoznani z pracą obserwatorium, dostępnymi tam urządzeniami i przyrządami. Ukoronowaniem wizyty była obserwacja Słońca metodą projekcyjną przy użyciu teleskopu.

Uczestnicy turystycznych półkolonii z wizytą w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu

Uczestnicy turystycznych półkolonii w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu

W czwartek uczestnicy opuścili Dąbrowę Górniczą i udali się na południe naszego kraju. Dotarli do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, by tutaj ciekawie spędzić dzień. Najpierw zwiedzanie opactwa z przewodnikiem, następnie udział w interesujących warsztatach „Jak powstawały dawne księgi”, na koniec odwiedzono sklepik z benedyktyńskimi specjałami.

Jutro zakończą się turystyczne półkolonie z Miejskim Oddziałem PTTK w Dąbrowie Górniczej.  Dla uczestników zaplanowano zajęcia – niespodziankę. Kto wie, może w przyszłoroczne ferie zimowe także uda się zorganizować turystyczne półkolonie dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 18 w Dąbrowie Górniczej …

Kategoria: Turystyka