SZKOŁY STOWARZYSZONE UNESCO

31 marca 2017 Autor: Dorota Rapacz-Perz 0 komentarzy

Rozpowszechnianie idei współpracy międzynarodowej wśród dzieci i młodzieży przyczynia się do budowania wzajemnego zrozumienia, a dzięki temu do zachowania pokoju na świecie. Takie założenie legło u podstaw stworzenia, w 1953 roku, programu Szkół Stowarzyszonych UNESCO. Przystąpiły wówczas do niego 33 szkoły ponadpodstawowe w 15 krajach. Dziś w programie uczestniczy 10000 instytucji oświatowych ze 181 krajów, począwszy od przedszkoli, a skończywszy na placówkach kształcenia nauczycieli. Polskie szkoły przystąpiły do tego programu w 1956 roku. Uczestnictwo w programie Szkół Stowarzyszonych UNESCO łączy się z moralnym zobowiązaniem do podejmowania wszelkich działań promujących kulturę pokoju i wzajemnego międzynarodowego zrozumienia.

Przystępując do realizacji projektów zaprosiliśmy uczniów Naszej Szkoły do wspólnego dialogu nt. kultur i religii (edukacja międzykulturowa),  podejmowania wyzwań w zakresie zrównoważonego rozwoju (edukacja globalna),   edukacji dla pokoju i praw człowieka. Staramy się  zaznaczać w pracy z uczniami  wydarzenia organizowane pod patronatem UNESCO.