Wraca Wielka Liga Czytelników w nowej odsłonie.

9 stycznia 2018 Autor: Monika Skorupa 0 komentarzy

Drodzy Rodzice i uczniowie

Zachęcamy Was do udziału w  nowej odsłonie konkursu Wielka Liga Czytelników tym razem o zasięgu wojewódzkim  w roku szkolnym 2017/2018. Zapisy uczestników w bibliotece szkolnej  do końca tygodnia. Lista książek zostanie niebawem udostępniona.

REGULAMIN

1. Konkurs „Wielka Liga Czytelników” to projekt czytelniczy o zasięgu wojewódzkim skierowany do uczniów klas 1 ̶ 7 szkół podstawowych.
2. Udział w konkursie „Wielka Liga Czytelników” jest bezpłatny.
3. Konkurs jest organizowany na dwóch poziomach: kl. 1 ̶ 3 i 4 ̶ 7.
4. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych czytelników wśród uczniów szkół podstawowych i równocześnie:
a) promowanie czytelnictwa i kreowanie mody na czytanie,
b) kształtowanie nawyku czytania i zdobywania wiedzy,
c) rozbudzanie umiejętności poszukiwań literackich i zainteresowania literaturą,
d) promowanie wartości rodzinnych, w tym wspólnego spędzania czasu rodziców z dziećmi,
e) promowanie twórczości dziecięcej,
f) rozwijanie umiejętności uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem, wyszukiwania informacji, kojarzenia faktów oraz doskonalenie zdolności językowych.

Uczniowie wypożyczają w bibliotece szkolnej książki z listy konkursowej i odbierają do nich pytania. Testy rozwiązują w domu, najlepiej podczas rodzinnego czytania. Wypełnione formularze oddają do biblioteki, gdzie zostają ocenione. Punkty z kolejnych testów sumują się. Etap pierwszy trwa do 25 lutego 2018 r. Uczestnicy, którzy przeczytają 6 wybranych książek i uzyskają niezbędną ilość punktów, przystępują do szkolnego etapu eliminacyjnego do półfinałów. Testy zawierają pytania dotyczące treści całej książki lub tylko jej fragmentu, a także pytania interdyscyplinarne. Za wypełnienie każdego formularza można uzyskać maksymalnie 100 punktów. Do zaliczenia każdego testu konieczne jest zdobycie minimum 80 punktów.Uczestnicy konkursu po formularze Wielkiej Ligi Czytelników zgłaszają się do biblioteki szkolnej. Dozwolona, a nawet wskazana jest wspólna praca dzieci z rodzicami/opiekunami przy rozwiązywaniu testów. Rodzice uczniów kl. 2 ̶ 7 nie powinni jednak wypełniać testu, a jedynie wspierać dzieci, pomagać, pełnić funkcję doradczą, nakierowywać je na właściwy tok myślenia czy odpowiednie źródło informacji.
Koordynator etapu szkolno-bibliotecznego może przyznać uczniowi sprawności za zajęcie I, II lub III miejsca w innym konkursie czytelniczym, który realizuje dana placówka. Maksymalnie można przyznać w ten sposób jedną sprawność.
Uczestnicy konkursu, którzy zdobędą 6 sprawności, mogą wziąć udział w szkolnym/bibliotecznym teście kwalifikacyjnym do półfinału.

Test kwalifikacyjny odbędzie się w bibliotece szkolnej w terminie między 26.02. – 5.03.2018 r. Drużyna trzech zawodników na obydwu poziomach (kl. 1 ̶ 3 i kl. 4 ̶ 7),  która uzyska najlepsze wyniki w teście kwalifikacyjnym, przechodzi do półfinału powiatowego. Termin półfinału 12 kwietnia 2018 r.
Finał konkursu zostanie przeprowadzony 24 maja 2018 r. w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się podczas VII Wielkiej Zabawy Rodzinnej, w sobotę 9 czerwca 2018 r.

Szczegółowe informacje na stronie www.wielka-liga.pl

Zapraszamy.