Ścieżka edukacyjna – szlakiem miejsc pamięci – 20 czerwca 2018

24 czerwca 2018 Autor: Bożena Kącik 0 komentarzy

W 100-tną  rocznicę  odzyskania niepodległości przez Polskę,  uczniowie klas III  odbyli  lekcję  historii  na żywo.

Zaczęliśmy  od skwerku  przy Muzeum „Sztygarka”, to  tu  posadzono  drzewo  „Dąb Wolności”, upamiętniający patriotyczną postawę młodych  dąbrowiaków. Inicjatorami posadzenia dębu było 15-tu mieszkańców miasta, uczyniono to 11-go listopada 1915 roku. Następnie przeszliśmy pod pomnik upamiętniający miejsce kaźni 10 robotników Huty „Bankowa”, którzy pod zarzutem sabotażu przy produkcji zostali przez władze niemieckie skazani na śmierć na szubienicy. Potem skierowaliśmy nasze kroki  na skwer przy ul. Piłsudskiego 5, ponieważ tu w 70-tą rocznicę Zbrodni Katyńskiej, zasadzono czternaście DĘBÓW PAMIĘCI  – gdyż czternastu funkcjonariuszy pełniących służbę w Dąbrowie Górniczej trafiło do niewoli sowieckiej.  Ostatni etap naszej wędrówki  – Plac im. Józefa Bema w Gołonogu.  11-go listopada 2009 roku  odsłonięto  i poświęcono  pomnik –  figurę młodego legionisty, „Żołnierza Zwycięzcy”. Tu zakończyliśmy lekcję historii.

Pragnąc zachować pamięć o dąbrowskich bohaterach oraz oddać im należy hołd i cześć, uczniowie zapalili znicze.