21 marca 2019 Autor: Elżbieta Doniec 0 komentarzy

Zapraszam do wzięcia udziału w konkursach – zainteresowani proszeni o kontakt z nauczycielem religii:

1.Ogólnopolski Konkurs literacko-plastyczny – Męka Pańska w oczach dziecka (termin: do   27 MARCA)

• Uczniowie klas I – VI wykonują techniką rysunkową lub malarską pracę plastyczną
    w formacie A4 lub A3, prezentującą wybraną przez ucznia stację drogi krzyżowej lub bolesną tajemnicę różańca świętego (jedna praca)
  • Uczniowie klas VII – VIII, gimnazjum i szkół ponadpodstawowych przygotowują pracę literacką na temat męki Pańskiej, pisaną wierszem lub prozą zapisane w formacie PDF i w dokumencie WORD (jedną pracę; dla prozy max. 5 stron A4, czcionka Times New Roman, 13 pkt., interlinia 1,5)

2. Najpiękniejsza palma wielkanocna – Konkurs Diecezjalny (termin:  27 MARCA) – indywidualne prace w kategoriach I-III  IV-VI, wielkoś od 1 m do 1,5 m, palma powinna posiadać /czytelną/ metryczkę: imię i nazwisko wykonawcy, klasa, szkoła, nazwisko opiekuna, zgodę na przetwarzanie danych.

3.Diecezjalny konkurs literacki – List do Św. Jan Pawła II (termin:  10 KWIETNIA) – Uczniowie klas II – VIII piszą list do św. Jana Pawła II jako odpowiedź na jego list skierowany do dzieci w Roku Rodziny w 1994r. Tematyka i treść listu są dowolne. Prace mogą być wykonane ręcznie lub w wersji elektronicznej.  Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: klasy II-IV oraz V-VIII.

Cele: zapoznanie z osobą św. Jana Pawła II,przybliżenie nauczania papieża zawartego w liście skierowanym do dzieci,

• przyswojenie wartości zawartych w liście,upamiętnienie 20.rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w Sosnowcu,
  • kształtowanie postawy wdzięczności za dar pontyfikatu papieża Polaka,zachęta do podążania drogą świętości,
  • prezentacja umiejętności literackich uczniów,

Kryteria oceniania: – interesujący temat listu,- umiejętność połączenia treści egzystencjalnych z treściami religijnymi,- zachowany układ literacki (wstęp, rozwinięcie, zakończenie),- zachowani elementów listu (miejscowość, data, nagłówek, podpis),- poprawność ortograficzna, stylistyczna i językowa.

4. VIII DIECEZJALNY KONKURS „Św. Jan Paweł II – Promieniowanie ojcostwa” (termin: 15maja)  kategorie:

1. Plastyczna – dla uczniów klas I-IIII indywidualna praca płaska wykonana w technice: rysunek (może być wykonany ołówkiem, kredkami różnego typu, węglem lub suchy pastel – powinien być utrwalony), malarstwo, collage, wydzieranka, wyklejanka (pod warunkiem ścisłego przylegania wszystkich elementów do płaszczyzny kartki), z wyłączeniem plasteliny oraz materiałów sypkich; format – A3 lub A4.

2. Wiedza na temat św. Jana Pawła II – dla uczniów klas IV-VIII

5. XII Diecezjalny Konkurs  -Moja kapliczka (do końca kwietnia) kategoria fotografia (10×15 naklejona na biała lub szara kartkę A4 i/lub makieta. Konkurs dla uczniów  klas IV-VIII

6.  V DIECEZJALNY KONKURS„ŚLADAMI PATRONÓW DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ” ( termin: 15 maja) kl. IV-VI oraz kl. VII, VIII Uczestnicy konkursu wykonują komiks inspirowany życiem i posłannictwem św. Brata Alberta lub św. o. Rafała Kalinowskiego, którego celem jest przedstawienie indywidualnie wybranych wydarzeń z życia Świętych Patronów diecezji. Prace należy wykonać indywidualnie. Technika prac konkursowych: malarstwo, rysunek, grafika (również komputerowa), szkic, techniki mieszane. Komiks powinien składać się z 3-6 plansz w formacie A4. Praca powinna być jednostronna a dialogi z wykorzystaniem pisma drukowanego.

Kryteria oceny komiksów: zgodność z tematem konkursu,   uwzględnienie w pracy wszystkich elementów kompozycyjnych komiksu: tytuł, poprawność językowa dialogów, czytelność komunikatu, walory estetyczne, pomysłowość i oryginalność pracy.