Tajemnice Afryki – projekt edukacyjny realizowany na lekcjach języka polskiego.

3 marca 2020 Autor: Monika Skorupa 0 komentarzy

Na języku polskim uczniowie klasy 5c i 5d realizowali projekt edukacyjny związany z powieścią Henryka Sienkiewicza pt. „W pustyni i w puszczy”. Uczniowie, zainspirowani przygodami Stasia i Nel,  odkrywali tajemnice Afryki.

Poszukiwali informacji na temat egzotycznych roślin i zwierząt, niezwykłych zjawisk przyrodniczych, warunków klimatycznych. Odbyli wycieczkę wzdłuż Nilu śladami głównych bohaterów, przypatrzyli się zwyczajom i obrzędom mieszkańców Afryki. Dowiedzieli się jak przetrwać burzę piaskową czy zbudować zeribę.

Praca nad projektem trwała miesiąc. Uczniowie pracowali w grupach zadaniowych, a efekty swoich poszukiwań zaprezentowali w dowolnej formie podczas kilkuminutowych, perfekcyjnie przygotowanych wystąpień. Niektórzy uczniowie wcielając się w postać Stasia i Nel  odgrywali scenki z lektury i opowiadali swoje przygody słuchaczom. Powstały bardzo ciekawe albumy, plakaty, gry planszowe, mapy i prezentacje multimedialne, a nawet wiersz:

Akcja powieści „W pustyni i w puszczy” dzieje się w Afryce,

a ja się w tym wierszu fauną i florą zachwycę.

Są tam przeróżne zwierzęta i ptaki,

ja wymienię tylko kilka, bo to wiersz taki.

Wśród zwierząt pojawiających się w książce jest King-

Słoń Afrykański,

Jest także ten, co porwał Nasibu – goryl bezpański.

Jest również lew, którego Staś ze strzelby zabił

oraz wąż boa, co go z baobabu wywabił.

(…)

Oprócz barwnych zwierząt roślinność zachwyca,

która bujnie rośnie o zachodzie słońca.

Drzewo nabaku, baobab, chlebowiec,

Zmartwychwstanki, sykomory oraz bananowiec.

Na tym zakończę ten wiersz w nieładzie

I przedstawię cały zespół w składzie. (…)

Dla kolegów i koleżanek, każda grupa przygotowała zestaw zadań sprawdzających np. krzyżówki, quizy, zagadki, pytania testowe, które wykorzystali podczas prezentacji w klasie. Dodatkową atrakcją były nagrody (pyszne!) za udzielenie poprawnej odpowiedzi, przygotowane przez członków grupy. Efekty pracy uczniów można zobaczyć na wystawie w bibliotece szkolnej.

Barbara Gacek

Kategoria: Projekty i akcje