,,Czasem najtrudniej jest zrobić najprostsze zdjęcie”

8 kwietnia 2020 Autor: Aleksandra Janikowska 0 komentarzy

Dzisiaj startujemy z  zapowiadanym cyklem POZYTYWNIE ZAKRĘCENI, w którym uczniowie naszej szkoły będą zarażać swoją pasją.

Krzyśka nie trzeba nikomu przedstawiać, bo na każdej szkolnej imprezie biega z aparatem zawieszonym na szyi. Poznajcie go lepiej!

Tylko u nas -w pierwszym w życiu wywiadzie ,,na wyłączność”- odpowiada wyczerpująco na pytania świetnej dziennikarki- Jagody 😉

JAGODA: Skąd wzięła się Twoja fotograficzna pasja?

KRZYSIEK: Moja przygoda z fotografią zaczęła się około trzy lata temu, kiedy byłem w 4 klasie. Od dwóch lat zajmuję się tym – nazwijmy to- bardziej profesjonalnie. Pierwsze zdjęcie, które wykonałem, gdy już poznałem trochę teorii, to było zdjęcie pociągu-,,Pesa Elf 2’’zrobione na dworcu PKP w Gołonogu. Zainteresowałem się fotografią, ponieważ na portalu społecznościowym zauważyłem bardzo ciekawe zdjęcie i chciałem sprawdzić, czy też tak potrafię. Myślałem, że zrobienie podobnej fotki będzie łatwe, ale okazało się to trudniejsze, niż przypuszczałem. Przyznaję, że wciąż poszukuję nowych efektów.

JAGODA: Czy, robiąc zdjęcia, inspirujesz się czyjąś twórczością czy sam wymyślasz tematykę?

KRZYSIEK: Wykonuję różne zdjęcia, niektóre bardziej artystyczne, niektóre mniej. Niekiedy czerpię inspirację ze strony „Szeroki Kadr” Nikona. Bardzo często korzystam z porad i inspiracji starszego kolegi po fachu- pana Andrzeja Kupidłowskiego, który chętnie zdradza mi sekrety fotografii, głównie portretowej,  bo tym się zajmuje. Ma bardzo dużą wiedzę, więc przybliża mi również zagadnienia związane z innymi dziedzinami fotografii.

JAGODA: Fotografia to Twoja pasja, a gdyby nie zdjęcia, to co?

KRZYSIEK: W fotografię wkręciłem się kilka lat temu. Życie to podróż, więc kto wie, dokąd się jeszcze wybiorę! Moja druga pasja to wspinaczka górska, więc gdyby nie fotografia… to właśnie chyba wspinaczka. Chciałbym jednak w przyszłości połączyć te dwa zainteresowania w jedno. Mam nadzieję, że po połączeniu tego wyjdzie coś naprawdę ciekawego.

JAGODA: Czy masz ulubiony typ lub kategorię zdjęć?

KRZYSIEK: Nie mam swojej ulubionej kategorii zdjęć, lubię każdą tematykę, każda fotografia opisuje coś innego, każde zdjęcie jest inne. Jedne są łatwiejsze, inne trudniejsze do wykonania. Mam taki ulubiony cytat- „ Czasem najtrudniej jest zrobić najprostsze zdjęcie” -Neil Leifer. Wracając do pytania- najbardziej kręci mnie wykonywanie zdjęć o tematyce sportowej, bardzo dynamicznych, czasami robię zdjęcia makro lub krajobrazy.

JAGODA: Jakiego sprzętu używasz? Możesz nam to zdradzić?

KRZYSIEK: Pewnie, to żadna tajemnica. Sprzęt, którego używam, to lustrzanka formatu DX Nikon d7100 wraz z podpiętym gripem. Mam do niego podłączony obiektyw Nikkor 18-105mm F3.5-5.6. Posiadam także lampę reporterską. Wszystkie akcesoria oraz sprzęt przechowuję w bardzo przydatnym plecaku fotograficznym. Może kiedyś będę pracował na bardziej profesjonalnym sprzęcie. Szczególnie myślę tu o obiektywach,

JAGODA: Ile trzeba się uczyć, żeby robić takie zdjęcia ?

KRZYSIEK: W fotografii doświadczenie zyskujemy podczas wykonywania każdego zdjęcia. Oczywiście, możemy się też czegoś dowiedzieć, gdy czytamy jakieś poradniki albo oglądamy tutoriale. Z doświadczenia wiem, że najlepiej jest się jednak uczyć w praktyce.

JAGODA: Używasz jakichś programów do obróbki zdjęć?

KRZYSIEK: Niekiedy trzeba lekko przerobić zdjęcie w jakimś programie. Obecnie posiadam zestaw od Adobe oraz korzystam także z darmowej aplikacji Snapseed, dostępnej również w wersji na urządzenia mobilne.Można w niej uzyskać bardzo ciekawe efekty.  Polecam. Jak wspomniałem- jest darmowa.

JAGODA: Czy z jakimś zdjęciem masz szczególne wspomnienia?

KRZYSIEK: Niektóre zdjęcia szczególnie zapadają w pamięć, bo wiąże się z nimi jakaś historia powstania. Pamiętam, że aby wykonać jedno ze zdjęć, wstałem o 3 w nocy i pojechałem autobusem do Strzemieszyc. Potem musiałem przejść około 7 km. Gdy w końcu dotarłem do lasu, zrobiłem klimatyczne zdjęcie zamglonych drzew. Warto było 😉

JAGODA: Czy Twoim zdaniem zawód fotografa należy do łatwych?

KRZYSIEK: Na pewno nie należy do najłatwiejszych i do najbezpieczniejszych. Czasami trzeba się poświęcić, aby uzyskać odpowiedni i najlepszy kadr. Czasami jest trudny teren albo niesprzyjające warunki pogodowe, ale z doświadczenia wiem, że lepiej jest się ubrudzić lub spóźnić na autobus, niż nie zrobić zdjęcia. Już to przerabiałem…  Kiedy fotografowałem ,,Spodek” i siedzibę Narodowej Orkiestry Polskiego Radia  w Katowicach, tak się to właśnie skończyło..

JAGODA: Czy jest to drogie hobby?

KRZYSIEK: Profesjonalne lustrzanki lub bezlusterkowce z wymiennymi obiektywami nie należą do tanich. Jednak nawet bardzo drogi sprzęt nie zrobi za nikogo zdjęcia. Najważniejsze jest to, co chce się przekazać. Uchwycona chwila…

JAGODA: Gdzie można oglądać Twoje zdjęcia?

KRZYSIEK: Zdjęcia udostępniam na instagrame, ale wiem, że nie wszyscy posiadają tam konto, więc zamierzam także wrzucać moje fotki na FB. Na Instagramie -Krzychu Nykiel (@aparat_nieznane).

JAGODA: I tak na koniec… Powiedz nam, czy masz jakiś wymarzony projekt fotograficzny, który chciałbyś zrealizować w ciągu najbliższych kilku lat?

KRZYSIEK: Hmmm…Myślę, że chciałbym kiedyś fotografować wschody słońca z najwyższych tatrzańskich szczytów. Tak, to jest moje marzenie.

JAGODA: Dziękuję za rozmowę i życzę pięknych ujęć i wielu sukcesów.

KRZYSIEK: Dziękuję. Super, że mogłem podzielić się moją pasją.

Kategoria: Z życia szkoły