PL BIP FB

Szkoła Podstawowa Nr 18

Dąbrowa Górnicza

Biblioteka poleca …

25 maja 2020 Autor: Anna Siwila 0 komentarzy

Witajcie po raz kolejny w świecie zwierząt.

Tym razem coś o maleńkich stworzeniach, czyli

26 informacji i ciekawostek o MRÓWKACH:)

Mrówka jest jednym z najsilniejszych stworzeń na świecie pod względem wielkości. Pojedyncza mrówka może przenosić 50 razy większą wagę ciała. Mogą one nawet będą pracować razem, aby poruszać większe obiekty jako grupa.

  1. Na całym świecie jest ponad 12 tys. gatunków mrówek
  2. Mówi się, że mrówka ma najbardziej bolesne ukłucie na świecie. Żyjąc w wilgotnych warunkach dżungli, takich jak Amazonka, ich użądlenie zostało porównane do trafienia pociskiem.
  3. Mrówki są najdłużej żyjącymi owadami. W przeciwieństwie do niektórych robaków, które mogą żyć tylko przez kilka dni, a nawet godzin, królowa mrówki jednego gatunku – Pogonomyrmex Owyheei – może żyć do 30 lat.
  4. Mrówki można znaleźć na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy.
  5. Wszystkie robotnice, żołnierze i królowe to rodzaj żeński.
  6. Niektóre gatunki mrówek są bezpłciowe, klonują się i nie wymagają samców.
  7. Mrówki mają dwa żołądki, jeden do trzymania pokarmu dla siebie, a drugi dla innych.
  8. Kiedy mrówki żerują, zostawiają ślad feromonowy, aby wiedzieć, gdzie się znajdują.
  9. Mrówki królowe mają skrzydła, które zrzucają, gdy rozpoczynają nowe gniazdo.
  10. Mrówki nie mają płuc. Tlen przedostaje się przez maleńkie otwory na całym ciele, a dwutlenek węgla wydostaje się przez te same otwory.

  1. W wielu częściach świata mrówki są spożywane przez ludzi jako przysmak.
  2. Najgorszymi wrogami mrówek nie są ludzie tylko inne mrówki.
  3. Mrówki są owadami społecznymi, które żyją w koloniach.
  4. Mrówki nie mają uszu, a niektóre z nich nie mają oczu. Mrówki „słuchają” poprzez odczuwanie wibracji ziemi przez stopy, a mrówki bez oczu, mogą komunikować się za pomocą czułek.
  5. Mrówki działają jak biznes. Mrówki należą do hierarchicznej struktury społecznej i pracują razem jako grupa. Każda mrówka ma określoną pracę w kolonii. Ich praca jest określona – jak królowa, żołnierz, robotnik czy zwiadowca – i może być zmieniana w zależności od wieku. Wraz ze starzeniem się mrówek ich praca przenosi je dalej od królowej lub od centrum kolonii.
  6. Największe gniazdo mrówek, jakie kiedykolwiek znaleziono, miało ponad 6000 km długości. Założona w Argentynie w 2000 roku kolonia ginormous mieściła 33 populacje mrówek, które połączyły się w jedną wielką superkolonię, z milionami gniazd i miliardami pracowników.
  7. Niektóre mrówki mogą pływać.
  8. Kiedy umiera królowa kolonii, kolonia może przetrwać tylko kilka miesięcy. Królowe są rzadko wymieniane, a pracownicy nie są w stanie się rozmnażać.
  9. W kolonii są trzy rodzaje mrówek: Królowa, robotnicy i samce. Królowa i samce mają skrzydła, podczas gdy robotnicy nie mają skrzydeł. Królowa jest jedyną mrówką, która może składać jaja.Gdy królowa dorasta do dorosłości, spędza resztę życia składając jaja. W zależności od gatunku kolonia może mieć jedną królową lub wiele królowych.
  10. Kolonie mrówek mają również mrówki wojowników, które chronią królową, bronią kolonii, zbierają jedzenie lub zabijają dla jedzenia, a także atakują wrogie kolonie w poszukiwaniu pożywienia i przestrzeni do gniazdowania. Jeśli pokonają inną kolonię mrówek, zabierają jaja pokonanej kolonii mrówek. Kiedy wylęgną się jaja, nowe mrówki stają się „niewolnikami” mrówek dla kolonii.
  11. Większość mrówek może przetrwać około 24 godzin pod wodą.
  12. Oprócz ludzi, mrówki są jedynymi stworzeniami, które będą hodować inne stworzenia. Najczęściej spotykane są mszyce, pluskwy i pluskwy mączyste. Mrówki będą chronić je przed drapieżnikami i chronić je w gniazdach przed ulewnymi deszczami.
  13. Niektóre mrówki bez skrzydłowe mogą wykonywać kontrolowany poślizg podczas swobodnego spadania.
  14. Mrówki często śpią i często są dość leniwe.
  15. Szacuje się, że mrówki, które widzisz dzisiaj, po raz pierwszy ewoluowały około 130 milionów lat temu.
  16. Nie tylko mrówki są wystarczająco inteligentne, aby zbudować tratwy podczas powodzi, ale nawet mają przypisane miejsca siedzące na tych łodziach. Wielokrotnie mrówki te pamiętają swoje miejsce i współpracują ze swoimi odpowiednikami, aby konsekwentnie budować tratwę.

 

Kategoria: Z życia biblioteki

Skip to content