PL BIP FB

Szkoła Podstawowa Nr 18

Dąbrowa Górnicza

Biblioteka poleca…

1 czerwca 2020 Autor: Anna Siwila 0 komentarzy

Witajcie! Dzisiaj coś o zimnych miejscach świata i ich mieszkańcach czyli najciekawsze zwierzęta Antarktydy.

Antarktyda to kontynent, na którym w większości nie żyją żadne rośliny ani zwierzęta. Tylko w przybrzeżnych rejonach można znaleźć mchy, porosty i prymitywne glony.

Martwe brzegi ożywiają pingwiny. W pobliżu kolonii pingwinów często można zobaczyć także inne ptaki, takie jak kormorany przylądkowe, burzyki, wydrzyki i petrele.

Życie zwierząt w tamtejszych obszarach jest ściśle związane z oceanem. Przed wami ciekawostki na temat najzimniejszego obszaru na ziemi – Antarktydy.

Ssaki Antarktydy do reprodukcji potrzebują środowiska lądowego. Ląd, jest im także potrzebny, do przejścia okresu linienia i pierzenia, a także do odpoczynku. Chodzi tu szczególnie o foki i lamparty morskie. Środowisko morskie jest im jednak niezbędne do zdobycia pożywienia.

Antarktyda to jedyny kontynent, na którym występuje pingwin cesarski. To największy gatunek tych zwierząt, a także jedyny, który w czasie zimy antarktycznej odbywa lęgi.

Cechą charakteryzującą antarktyczną faunę jest brak całkowicie lądowych kręgowców. Wszystkie tu żyjące, należą bowiem do ssaków płetwonogich, które są przystosowane do bytowania w dwóch środowiskach: wodnym i lądowym.

Największym, wyłącznie lądowym zwierzęciem, występującym na Antarktydzie jest nielotna muchówka belgica antarctica, która osiąga długość zaledwie 6 mm.

Inne bakterie lądowe, występujące w tym rejonie, to bakterie pierwotniaki, roztocze, nicienie, pierwotniaki, niesporczaki, wrotki, skoczogonki, a także mała grupa owadów, np. wszy.

Ssaki wiodące, które prowadzą wyłącznie morski tryb życia to: narwale, orki i wieloryby. Żyjące tu walenie to: finwal, sejwal, płetwal, humbak, wieloryb gładkoskóry, kaszalot, butelkonose.

Występuje tutaj też około 100 gatunków ryb, a także kalmary i plankton.

Wiele gatunków, znajdujących się tutaj wielorybów, jest zagrożonych wyginięciem, głownie z powodu rabunkowego wielorybnictwa prowadzonego od wieku XIX.

W wielu XIX i na początku XX foki były wybijane tu na szeroka skalę.

Wyłącznie na Antarktydzie występują wszystkie gatunki nicieni i większość gatunków skoczogonków.

Występują tu także 53 gatunki ptaków, reprezentowane głównie przez pingwiny, mewy, albatrosy, wydrzyki, warcabniki, fulmary oraz kormorany.

Wśród ptaków 90 % biomasy stanowią pingwiny. Charakterystycznymi gatunkami są: pingwiny cesarskie, pingwiny maskowe, pingwiny Adeli, a także pingwiny białobrewe. Pingwiny można spotkać głównie na wybrzeżach kontynentu. Są one doskonałymi pływakami – potrafią zanurkować na głębokość ponad 50 metrów, gdzie z łatwością znajdują pożywienie, a także na 20 minut wstrzymać oddech. Królują tu właśnie pingwiny cesarskie, których populacja wynosi około 350 osobników. Odżywiają się szczególnie rybami, skorupiakami o głowonogami. Te towarzyskie zwierzęta wspaniale dostosowały się do życia w arktycznych warunkach. Podczas gwałtownych wiatrów, dla ochrony się tłoczą, a następnie wymieniają miejscami na zewnątrz stada.

Orki są najbardziej przyjaznymi waleniami występującymi na Antarktydzie. Żyją one w grupach i witają się poprzez wzajemnie pocieranie pysków. Osiągają wagę do 5, 5 tony. Preferują życie raczej w zimnych wodach, poruszają się z prędkością nawet do 60 km/h.

Wśród ssaków cztery gatunki są endemiczne, a mianowicie: weddelka antarktyczna, inaczej Foka Weddela, krabojad foczy, amfitryta lamparcia, inaczej lampart morski oraz foczka mała, inaczej foka Rossa.

Na Antarktydzie nie spotkamy niedźwiedzia polarnego, gdyż jest tu dla niego za zimno. Zwierzęta te, zamieszkują Alaskę, Grenlandię, Kanadę, Norwegię oraz Arktykę.

Lampart morski jest drapieżnikiem, który poluje na inne ssaki, głownie na foki, wykorzystując do tego swoje ostre i silne uzębienie. Osiąga długość do 3, 5 metra i wagę do 450 kilogramów. Potrafi on szybko i zwinnie poruszać się w wodzie.

Faunę mórz, które oblewają Antarktydę obejmuje ponad 8200 różnych gatunków. Najliczniejszymi są stawonogi, które występują tu w ilości 2309 gatunków, następnie nicienie – 1909 gatunków i strunowce – 718 gatunków. Pośród kręgowców ryby najliczniejsze są ryby – 314 gatunków. Natomiast ssaki to 10 gatunków waleni. Duży odsetek stanowią endemiczne gatunki, przykładowo wśród małży aż 43% to endemity, natomiast pośród ślimaków 74%.

Charakterystycznymi cechami fauny bentosowej w tym miejscu jest gigantyzm i długowieczność osobników, co oznacza, że mieszkańcy antarktycznych wód żyją dłużej i osiągają większe wymiary niż te same gatunki żyjące w cieplejszych wodach.

Foki są ssakami, które również doskonale przystosowały się do życia w trudnych, arktycznych warunkach i do częstego przebywania w zimnej wodzie. Sprzyjającymi cechami fok, jest ich bogata w tlen krew, dzięki której mogą wstrzymać oddech nawet na godzinę, co znacznie ułatwia im poszukiwanie pod warstwą lodu skorupiaków, którymi się żywią.

Gady są kręgowcami, które opanowały środowisko lądowe oraz wodne. Na całym świecie żyje około 6000 gatunków gadów i występują one niemal na całym świecie, z wyjątkiem kontynentu Antarktycznego. Jest to spowodowane faktem, że gady są zmiennocieplne, a ich aktywność zależna jest od temperatury otoczenia. Na Antarktydzie niezwykle ciężko byłoby znaleźć źródło ciepła, dlatego też gady tu nie występują.

Kategoria: Z życia biblioteki

Skip to content