PL BIP

Szkoła Podstawowa Nr 18

Dąbrowa Górnicza

Narodowe Święto Niepodległości.

10 listopada 2020 Autor: Monika Skorupa 0 komentarzy

Narodowe Święto Niepodległości  każdego roku budzi w nas wiele emocji. Jest to czas zadumy i wspomnienia tych, którzy walczyli o naszą wolność. To czas kiedy sięgamy po historię Polski i wspominamy minione czasy.

W tym roku szkolnym mimo wszelkich niedogodności i ograniczeń wynikających ze stanu epidemii  uczniowie wraz z nauczycielami podjęli szereg działań i atrakcji związanych z tym ważnym dla Polaków świętem.

Kontynuując udział w kolejnej edycji akcji MEN Szkoła do hymnu 10 listopada uczniowie klas 1-3 wraz z nauczycielami w strojach galowych o godzinie 11:11 za pośrednictwem aplikacji Teams  odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego, dodatkowo w czasie lekcji omówiono tematykę związaną z symbolami narodowymi, uczniowie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami muzycznymi wykonując wspólnie  przepiękny utwór  Co to jest niepodległość oraz zaprezentować na forum klasy swoją wiedzę rozwiązując quiz. Poszerzali swoje wiadomości oglądając prezentację multimedialną Co mały patriota wiedzieć powinien?,  tworzyli prace plastyczne czy patriotyczne kwiaty, flagi. Nie lada atrakcją była możliwość uczestniczenia w Niezwykłej lekcji rytmiki śpiewając i tańcząc do piosenki Jestem Polakiem.

W ciągu ubiegłego tygodnia z okazji przypadającej 2 listopada  95. rocznicy oficjalnego odsłonięcia Grobu Nieznanego Żołnierza w świetlicy szkolnej  przeprowadzono zajęcia przybliżające uczniom symbolikę walki, oddania i poświęcenia życia  za ojczyznę, uczniowie wspólnie oglądali fotografie, wyjaśniali znaczenie napisu zamieszczonego na płycie grobu. Ponadto wykonali prace plastyczne oraz obejrzeli film Instytutu Pamięci Narodowej pt.: Polskie Symbole Narodowe – Polak Mały.

Zwieńczeniem podjętych działań była wspólna nauka tekstu piosenki Co to jest niepodległość.

Uczniowie klas starszych podczas lekcji  oraz spotkań z wychowawcami  on-line oglądali krótkie filmiki związane z drogą do niepodległości, prezentacje multimedialne, rozwiązywali krzyżówki, quizy, zagadki oraz zapoznawani byli z historią hymnu narodowego czy obchodów 11 listopada na przestrzeni lat.

Dodatkowym zadaniem było wykonanie przez uczniów klas 4-8 lapbooków jako formy kreatywnego zaprezentowania informacji związanych z tematem przewodnim  czyli Polską i jej burzliwą i trudną drogą do niepodległości.

Prezentacja multimedialna Narodowe Święto Niepodległości

Zapraszamy do fotorelacji