PL BIP FB

Szkoła Podstawowa Nr 18

Dąbrowa Górnicza

14 marca Dniem Liczby Pi – KONKURS

11 marca 2021 Autor: Renata Wrona 0 komentarzy

Liczba π corocznie 14 marca obchodzi swoje święto na całym świecie.
Termin nie jest przypadkowy – nawiązuje do amerykańskiego zapisu daty 14 marca: 3,14.

 

Pi jest niewątpliwie jedną z najsłynniejszych liczb świata. Wyraża stosunek długości okręgu do jego średnicy – doskonale wiedzą to uczniowie, którzy korzystają z niej w zadaniach geometrycznych. Ale skąd się bierze to, że jest ona tak wszechobecną liczbą?
Otóż można ją spotkać w niezliczonych wzorach matematycznych, fizycznych, demograficznych, a nawet tych, które opisują rozchodzenie się epidemii…

Już starożytni Egipcjanie usiłowali przybliżyć liczbę pi, ale jako pierwszy oszacował ją do dwóch miejsc po przecinku Archimedes w III wieku przed naszą erą. Określenie ludolfina wzięło się od holenderskiego matematyka Ludolpha van Ceulena, który w XVI wieku podał wartość pi do 20 miejsc po przecinku, a potem do 35. Współczesne komputery obliczają pi do bilionów miejsc po przecinku.

Święto to zostało wymyślone i pierwszy raz było obchodzone w roku 1988 w San Francisco w Exploratorium, pierwszym centrum nauki na świecie.

Odkryj tajemnicę! W rozwinięciu liczby Pi każdy z nas może odnaleźć swoją datę urodzin 🙂

http://www.mypiday.com/

Rozdajemy π-ątki z matematyki, a nawet 6! 🙂

Zapraszamy do udziału w KONKURSIE

W tym celu możecie wykonać jedną z propozycji:

Propozycja 1:
Tutaj ogranicza Was tylko wyobraźnia:) Możecie np. uszyć poduchę/przytulankę w kształcie π (lub ją wyszyć); mogą to być wszelkiego rodzaju prace ręczne, przestrzenne, konstrukcje… możecie również upiec coś pysznego (ciasto z symbolem pi). Zrób zdjęcie i prześlij. Po powrocie zapewne stworzymy szkolną wystawę:)
Nagrodą będzie π-ątka z matematyki i punkty z zachowania. Najciekawsze pomysły i wykonanie – to oczywiście 6!

Propozycja 2:
Zrobić zdjęcia różnych cyfr, w różnych miejscach, a potem ułożyć z tych zdjęć patchwork ( zlepek zdjęć) wg kolejności ich występowania w rozwinięciu π. Najlepsze prace zostaną przesłane do pana Π-stacji, który realizuje projekt „ Zaπszmy π” i marzy o zbudowaniu ze zdjęć jak najdłuższego rozwinięcia liczby pi. Ze wszystkich zebranych zdjęć ułoży coś, czego jeszcze nie było! Uczniowie, którzy prześlą ciekawe kompozycje nagrodzeni zostaną π-ątką z matematyki i punktami z zachowania.

 

Termin wykonania prac – do 16 marca 2021r. Prace/ zdjęcia należy przesłać na adres: matematykasp18@o2.pl (imię i nazwisko, klasa).

A o to kilka ciekawostek o tej niezwykłej liczbie:

  • Informacje o liczbie Pi pojawiają się w Biblii, badali ją starożytni Egipcjanie, Wisława Szymborska poświęciła jej wiersz, a matematyk William Shanks przez 15 lat wyliczał kolejne 707 cyfr jej rozwinięcia.
  • Archimedes – słynny starożytny matematyk, podjął próby oszacowania wartości liczby π. Poprzez tworzenie kolejnych wielokątów zbudowanych na okręgu i wpisanych w okrąg.
  • Rekord Guinnesa w zapamiętywaniu ilości cyfr po przecinku, składających się na liczbę π, pobił 60 – letni Japończyk, zapamiętując aż 100. 000 liczb. Na ten wyczyn potrzebował on 16 godzin. Co dwie godziny mógł zrobić sobie przerwę na skorzystanie z toalety i spożycie kulek ryżowych.
  • Danica McKellar – aktorka, prywatnie zaś doktor matematyki, zaśpiewała do melodii z „Dziadka do orzechów” Czajkowskiego, fragment liczby Pi. Wszystko po to, aby popularyzować matematykę wśród dziewczynek.
  • Już w zamierzchłych czasach, starożytni rachmistrze spostrzegli, że wszystkie koła mają ze sobą coś wspólnego, a mianowicie, ich obwód i średnica pozostawały wobec siebie w jednakowym stosunku, a liczba ta jest bliska 3.
  • Uczeni szukając kontaktu z cywilizacjami pozaziemskimi, wysłali w kosmos drogą radiową informację o wartości liczby Pi. Wierzą, że inteligentne istoty spoza Ziemi znają tę liczbę i rozpoznają nasz komunikat.
  • Albert Einstein urodził się w dniu π – 14 marca 1879 roku.

 


Skip to content