PL BIP FB

Szkoła Podstawowa Nr 18

Dąbrowa Górnicza

Plebiscyt na „Najciekawszą książkę roku 2020” rozstrzygnięty

14 kwietnia 2021 Autor: Agnieszka Niziórska 0 komentarzy

Plebiscyt na „Najciekawszą książkę roku 2020” został rozstrzygnięty

Najciekawsze książki Roku 2020 w kategorii klas I-III to:

 

„Antek i potworki. Potworki na ratunek” Zuzanny Dawidson

„Emi i Tajny Klub Superdziewczyn”Agnieszka Mielech

 

Najciekawsze książki Roku 2020 w kategorii klas I-III to:

 

„Feliks, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa” Rafała Kosika

„Opowieści z Narnii Lew i Czarownica” Clive Staples Lewis 

oraz

„Mały książę”Antoine de Saint-Exupery

Uczniów biorących udział w konkursie zapraszam do biblioteki po odbiór dyplomu i upominku

Elżbieta Czerniakowska

 

A oto recenzje w/w książek napisane przez uczniów SP18:

Kuba Janoś klasa 2 a

Tytuł książki: „Antek i potworki. Potworki na ratunek”

Autor: Zuzanna Dawidson

Przezabawna historia chłopca o imieniu Antek, który nie lubi poniedziałków. Nie tylko poniedziałki są paskudne. Okazuje się, że Antek nie lubi też basenu. Znalazł się sposób ktoś mu pomógł, ale jak i kto dowiemy się czytając książkę. Polecam.

Ewa Kołodenna klasa 2 a

Tytuł książki: „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn”

Autor: Agnieszka Mielech

Moja ulubiona książka opowiada o dziewczynce o imieniu Emi. Bohaterka ma 6 lat i wraz z koleżankami założyła Tajny Klub Superdziewczyn. Razem rozwiązują różne ciekawe zagadki i świetnie się przy tym bawią. Ta książka jest wciągająca bo nie mogłam się od niej oderwać. Polecam ją swoim koleżankom.

Wiktor Frącisz, klasa 6 b

Tytuł książki: „Feliks, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa”
Autor: Rafał Kosik

Książka ta opowiada o ciekawych przygodach bohaterów: chłopców Feliksa i Neta oraz dziewczynki Niki. Czytając ją nie mogłem się od niej oderwać, towarzyszyła mi prawie wszędzie. Moja mama musiała dosłownie zabierać ją z moich rąk: „zgaś światło i idź już spać” – mówiła, a ja żyłem przygodami w książce! Gigantyczną rosiczką tygrysią polującą na bohaterów książki, odnalezieniem tajemniczej mocy pierścienia, odkryciem tajnej bazy wojskowej, przenoszeniem się w czasie i przestrzeni, spotkaniem z żołnierzami Wermachtu w bąblu ponadczasowym – były to niesamowite wydarzenia, w których mogłem uczestniczyć. Powieść napisana jest prostym językiem młodzieżowym i zawiera nowoczesne słownictwo (slang), dzięki temu lekko i przyjemnie się ją czyta. Trójka przyjaciół ma zwykłe problemy jak każdy z nas, a nauczyciele też mają swoje wady, dowiadujemy się o tym czytając tę pozycję.
Bardzo polecam przeczytać tę książkę, jest niesamowita. Z pewnością nikt się nie będzie przy niej nudził. Wręcz przeciwnie – będzie bardzo wesoło, tajemniczo a czasami nawet strasznie. 

Michał Wierzba kl. VI b

Tytuł książki: „Opowieści z Narnii Lew i Czarownica” 

Autor: Clive Staples Lewis 

Opowieści z Narnii Lew i Czarownica opowiadają o czwórce rodzeństwa: Piotrze, Zuzannie, Edmundzie, Łucji. Rodzeństwo zostało zaadoptowane przez Pana Profesora Kirke’a ponieważ trwały działania wojenne i rodzeństwo straciło rodziców. Dzieci zamieszkały u Profesora i podczas zwiedzania domu Łucja odkrywa, że w szafie znajduje się przejście do magicznej krainy. Gdy weszła do niej spotkała Fauna – stworzenie, które w połowie jest kozłem, a w połowie człowiekiem. Rodzeństwo spotyka na swojej drodze wiele różnych magicznych zwierząt oraz złą Czarownicę. Książka jest fantastyczna i pełna akcji. Opisuje walkę dobra ze złem. Uczy nas miłości oraz żebyśmy zawsze walczyli o swoje. Mam nadzieję, że Cię zachęciłem do przeczytania tej niesamowitej książki.

Julia Woźniak kl. VII d

Tytuł książki: „Mały książę”

Autor: Antoine de Saint-Exupery

Autorem książki pt. „Mały książę” jest francuski pisarz Antoine de Saint-Exupery. Wydanie, które ja przeczytałam jest niewielkiego formatu, niezbyt obszerne i zawiera sporo kolorowych ilustracji. „Mały książę” to opowieść fantastyczna z elementami baśni.

Tytułowy bohater opuścił swoją planetę chociaż wszystko to było mu bardzo bliskie. Nawet swoją ukochaną różę. Wydawało mu się, że jest nieszczęśliwy, więc wybrał się w podróż, podczas której zwiedził aż sześć planet. Autor ukazuje jak ta wędrówka wiele go nauczyła. W fascynujący sposób pokazał jego spostrzeżenia, przemyślenia i odkrycia. Mały książę zobaczył jak dorośli na własne życzenie skomplikowali swój świat, swoje życie. Dostrzegł jak łatwo zgubić się w pogoni, stracić sens życia, zachłysnąć się władzą. Po długiej wędrówce dopiero na Ziemi poznał tajemnicę życia. To na czym polega prawdziwa przyjaźń, miłość oraz odpowiedzialność.

„Mały książę” to utwór wzruszający bez względu na to czy czyta się go po raz pierwszy, czy kolejny. Ta opowieść o róży i złotowłosym chłopcu jest piękna i nigdy nie straci aktualności. Jak dotąd nie czytałam opowieści tak prawdziwej, pouczającej i życiowej. Wiele zawartych w niej cytatów uważam za godne zapamiętania, mogą być mottem dla każdego z nas np. /cytat lisa/ „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidzialne dla oczu”. Namawiam, aby każdy sięgnął po tę niezwykłą lekturę. To opowieść fascynująca i poruszająca – wyjątkowa. ”Mały książę” pomaga w przemyśleniach ludzi dorosłych i pozwala przenieść się do ich dzieciństwa, kiedy byli dobrymi. Zachęcam 


Skip to content