21 kwietnia 2021 Autor: Renata Wrona 0 komentarzy

Zero Waste- podejmij wyzwanie!

Dzień Ziemi stał się jednym z najhuczniej obchodzonych międzynarodowych świąt ekologicznych.

Coraz częściej słychać jednak głosy, że zbyt często święto to poświęcone jest śmieciom, zakazom i nakazom (zakręć kran, zgaś światło, drukuj dwustronnie itp.) i jednorazowym akcjom. Dlatego chciałybyśmy w tym roku zachęcić całą społeczność szkolną i wszystkich sympatyków naszej placówki nie do powielania utartych sloganów, a do przyjęcia postawy zero waste.

ZERO WASTE to styl życia, którego celem jest generowanie jak najmniej odpadów, dzięki czemu nie zanieczyszczamy środowiska i zdecydowanie zmniejszamy zanieczyszczenie środowiska!

Gdyby nasza gospodarka miała obieg zamknięty tzn. poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystanie i odzyskiwanie wszystkich produktów, opakowań i materiałów, bez ich spalania, oraz bez zrzutów do ziemi, wody lub powietrza – nie tworzylibyśmy odpadów!

Podstawą zero waste jest zasada 5R, czyli:

Jak zawsze, każda zmiana zaczyna się od pierwszego kroku. Niech naszym pierwszym krokiem będzie przynajmniej jeden punkt z zasady 5R.

Ograniczaj – po prostu zastanów się przy kolejnym zakupie, czy na pewno potrzebujesz tej rzeczy? A idąc do sklepu miej zawsze listę zakupów. Gdy jednak kupisz zbyt dużo lub rzeczy niepotrzebne-nie wyrzucaj -podziel się z innymi 😉

Odmawiaj – nie korzystaj z kolejnej reklamówki plastikowej, nie bierz znów jednorazowych sztućców, patyczków do lodów lub pojemników na wynos.

Użyj ponownie – Nie wyrzucaj odruchowo zepsutych rzeczy! Napraw, zaszyj, sklej, napełnij. Nadaj im drugie życie.

Segreguj śmieci – dzięki temu to co jednak wyrzucisz, będzie mogło być ponownie wykorzystane po odpowiednim przerobieniu.

Kompostuj – nawet na balkonie w bloku 🙂 Zwykły pojemnik można też wykorzystać jako miejsce produkcji kompostu dla naszych domowych roślin.

A może nasi uczniowie w przyszłości stworzą zamienniki dla współczesnych tworzyw sztucznych- przyjazne dla środowiska materiały biodegradowalne? Bioplastik możecie już teraz zrobić w waszych domach. Może stworzycie ekobransoletkę lub zawieszkę z okazji tegorocznego Dnia Ziemi? Skorzystajcie z filmiku Fabryki Naukowców : https://www.youtube.com/watch?v=zTmhQKruw5E

Rezultaty swojej pracy wyślijcie na adres biolsp18@gmail.com, w tytule wiadomości wpisując „Bioplastik”.

Zachęcamy również do przemyślenia swoich dotychczasowych zachowań, może to czas na zmianę postawy na bardziej ekologiczną lub czas, by pochwalić się, co dobrego zrobiliście dotychczas dla naszej planety? Napiszcie o tym w krótkim liście do Ziemi 😉

Udział w projektach to premia punktowa z zachowania 😉

Urszula Nowosielska
Anna Pasko