PL BIP FB

Szkoła Podstawowa Nr 18

Dąbrowa Górnicza

2021 2021 „DZIEŃ 3” 2021 2021

8 lipca 2021 Autor: Dorota Rapacz-Perz 0 komentarzy

Kochani, dzień 3.

Jak wspomniałam już w dniu wczorajszym,  nie sposób pomijać tak bajecznie cudne  miejsca, które są dookoła nas.  W związku z powyższym, nasz półkolonijny pociąg postanowił zajechać  do pobliskiego …..Sławkowa, do gospodarstwa agroturystycznego.

Przy okazji zwiedziliśmy Park Linearny, mogliśmy pomachać płynącym  Białą Przemszą kajakarzom i zjedliśmy przepyszne babeczki drożdżowe z  owocami, kruszonką i lukrem,   przygotowane przez gospodynię domu.

Było naprawdę niezwykle, dziękujemy za gościnę.

Chcecie się dowiedzieć czegoś o Sławkowie?

No to proszę.

Przez teren Sławkowa i okolic przebiegają cztery szlaki turystyczne piesze, sprzyjające aktywnemu wypoczynkowi i pozwalające na organizację wycieczek turystycznych pieszych oraz rowerowych. Najdłuższy z nich – żółty, o długości 62 km, nazywany jest też Szlakiem Pustynnym.

Via Regia, zwana Drogą Królewską
Warto też wspomnieć, że przez teren Sławkowa przebiega jeden z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych Starego Kontynentu – jest to droga św. Jakuba (Via Regia). Szlak ten od wielu stuleci prowadzi pielgrzymów do Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii – miejsca, w którym znajduje się grób św. Jakuba Starszego Apostoła. Charakterystycznym symbolem szlaku jest pielgrzymia muszla. Nawiązuje ona do muszli, zbieranych przez pielgrzymów.
Szlak św. Jakuba na terenie Sławkowa przebiega wzdłuż szlaków pieszych: czarnego, niebieskiego i żółtego, ulicami Kabania, Gołębią, Kościelną, Rynek, Świętojańską, Krzywda, Obrońców Westerplatte, Kolejową, Zagródki i dalej przez Niwę, Burki i Piernikarkę, którą opuszcza miasto i kieruje się w stronę Maczek w Sosnowcu.
Dotychczas muszlą św. Jakuba oznaczone zostało kilka obiektów na terenie miasta: kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, kaplica św. Jakuba, Szkolne Schronisko Młodzieżowe na Niwie oraz Dział Kultury Dawnej Miejskiego Ośrodka Kultury

To co?  Mała fotorelacja.

Ok. Zrzucamy tu kilka zdjęć z naszej wyprawy, a resztę będzie można zobaczyć na Facebookowej stronie szkoły.


Skip to content