2021 2021 „DZIEŃ 7” 2021 2021

14 lipca 2021 Autor: Dorota Rapacz-Perz 0 komentarzy

„W OGRODZIE  SPOŁECZNYM”

We wtorek  wybraliśmy się do Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Dział,  w którym mogliśmy przeżyć podróż historyczną  zajmuje się dokumentacją kultury ludowej, plebejskiej i mieszczańskiej Górnego Śląska oraz terenów sąsiednich. Jego zbiory liczą ponad 7 tysięcy obiektów.

W zbiorach Działu Etnologii znajdują się m.in.: stroje ludowe, jubilerskie wyroby cieszyńskie (ponad 400 obiektów), kostiumy, maski i rekwizyty obrzędowe, wyroby rękodzieła huculskiego, meble, sprzęty i narzędzia gospodarstwa domowego, przedmioty zdobnictwa wnętrz oraz różnego rodzaju pamiątki, przedmioty ilustrujące kulturę miejską, dewocjonalia, zabawki. Poza wymienionymi kolekcjami w zbiorach Działu Etnologii znajduje się wiele innych przedmiotów ilustrujących życie społeczne, duchowe i materialne mieszkańców Górnego Śląska oraz terenów sąsiednich. (Wikipedia)

Po obejrzeniu wystawy uczestniczyliśmy w spacerze po ogrodach  specjalnie zaprojektowanych dla muzeum, gdzie pani przewodnik opowiedziała nam o roślinności utrzymującej się na tak trudnych terenach.

Na koniec braliśmy udział w warsztatach  „W ogrodzie społecznym”,  gdzie każdy uczeń mógł zasadzić swoją roślinkę.

W promieniach słońca doświadczyliśmy zatem  cudownych chwil z historią regionu w którym mieszkamy oraz roślinnością w muzealnych ogrodach.

Kategoria: Z życia szkoły