Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie -13 grudnia 1981 Pamiętamy!

16 listopada 2021 Autor: Monika Skorupa 0 komentarzy

Sprawozdanie z realizacji projektu Pamięć81 „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie 13 grudnia 1981r. – PAMIĘTAMY!”

Nasza szkoła uczestnicząc w projekcie  „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie -13 grudnia 1981 Pamiętamy!” od października realizowała wymagane założenia projektu:

• w  szkole powołany został koordynator projektu p. M. Skorupa,
  • na stronie Internetowej szkoły oraz holu głównym zamieszczono logo projektu oraz informację o przystąpieniu szkoły do udziału w projekcie,
  •  dwie nauczycielki (panie: M. Skorupa, A. Jakubowska) uczestniczyły w konferencjach:

„Znane i nieznane o Solidarności lat osiemdziesiątych Regionu Śląsko-Dąbrowskiego” – 12.10.br

„Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek Solidarność” – 19.10.br.

„Drogowskazy pozostawione przez kard. Stefana Wyszyńskiego na czas kryzysu – 27.10.br

• W klasach  7 i 8  przeprowadzono lekcje historii, na których realizowano temat: Stan wojenny w Polsce ponadto uczniowie uczestniczyli w projekcji filmu Nie zabierajcie mamy, przedstawiającego nieopowiedzianą do tej pory historię działaczek SOLIDARNOŚCI – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce.

Terminy projekcji: 28.10.2021r.(7b,7d), 29.10.2021r.(7a,7c) 02.11.2021r.(8a,8b, 8c, 8d).

•  uczniowie naszej szkoły przygotowali miejsce patriotyczno- historyczne poświęcone 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, w oparciu o materiały IPN – scenariusze lekcji dla szkoły podstawowej oraz  prywatne kolekcje zgromadzonych przedmiotów, pamiątek z czasów  stanu wojennego pozyskanych od uczniów oraz pań: Ewy Nielepiec,  Krystyny Staniszewskiej emerytowanej nauczycielki naszej szkoły, świadka wydarzeń, aktywnej działaczki Solidarności. Wystawa potrwa do 14.12.br,
  • na terenie szkoły zaprezentowana została wystawa przygotowana przez IPN w połączeniu z kącikiem patriotyczno-historycznym,

• w grudniu czyli miesiącu przypadającym na 40.rocznicę ogłoszenia stanu wojennego  planujemy przeprowadzenie dodatkowych lekcji w klasach 7-8 z udziałem gościa p. Krystyny Staniszewskiej – świadka wydarzeń, aktywnej działaczki Solidarności w oparciu o zgromadzone prywatne pamiątki i materiały z okresu stanu wojennego, oraz zorganizowanie dnia z lat 80-tych.