25 marca 2022 Autor: Agnieszka Niziórska 0 komentarzy

Dokładnie miesiąc temu społeczność naszej szkoły ruszyła z pomocą humanitarną dla naszych Sąsiadów, którzy musieli uciekać z własnej ziemi, aby zapewnić swoim dzieciom bezpieczeństwo. Pomimo trwających jeszcze ferii zimowych nie czekaliśmy na powrót do szkoły, tylko podjęliśmy działania niemal natychmiast, kiedy sytuacja tego wymagała. Nie mogliśmy postąpić inaczej. Cała nasza dotychczasowa działalność charytatywna była odpowiedzią na potrzeby „tu i teraz”, a ta sytuacja była wyjątkowa, zupełnie inna, niż każda pomoc, której udzielaliśmy do tej pory.

Czuliśmy, że musimy zacząć działać. Potrzeby były ogromne i rosły z każdą chwilą, jednakże wiedzieliśmy, że pomoc, aby była pomocą musi być mądra i docelowa. Pomimo emocji, które zaczynały nami rządzić postanowiliśmy się skupić na konkretnych działaniach, wiedząc, że potrzeby będą rosły, a siły i środki trzeba odpowiednio rozłożyć na długofalową pomoc. Nie było łatwo, ale mając tak wspaniałą i zawsze ogromnie zaangażowaną społeczność szkolną, wierzyliśmy, że damy radę. Już podczas pierwszego dnia zbiórki,  wiedzieliśmy , że nasza fotorelacja będzie skromna, a ogrom rzeczy, które piętrzyły się w holu głównym szkoły cieszyły oko, ale rozrywały nasze serca. Nie czuliśmy tej radości co zwykle segregując i pakując dary. Sami darczyńcy niejednokrotnie uronili łzę, a dzieciaki oddawały swoje ulubione śpiwory i kocyki, aby ogrzały one zmarzniete dzieci szukające schronienia w naszym kraju.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu całej społeczności i wspaniałej współpracy z instytucjami, stowarzyszeniami, szkołami i prywatnymi osobami udało nam się dotrzeć w różne miejsca po obu stronach granicy. Zasialiśmy kawał pola, który przy ogromie potrzeb wydaje się być tylko niewielkim kawałkiem ziemi…

Dołączyliśmy do różnych inicjatyw na rzecz pomocy Uchodźcom i Mieszkańcom Ukrainy.

Od samego początku, na bieżąco wspieramy zbiórkę potrzebnych rzeczy zorganizowaną przez Stowarzyszenie „RÓWNE BABKI” przy współpracy z Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej w Miasto Dąbrowa Górnicza. Wolontariusze ze szkolnego klubu „Ekipy Pomocnego Bronka” na bieżąco segregują produkty, sprawdzają daty i przygotowują do transportu. Uczennice i Uczniowie wraz z całymi Rodzinami już w pierwsze dni wojny ruszyli z potrzebnymi rzeczami i pomocną dłonią do CAO oraz nad jezioro Pogoria III, gdzie zbiórkę prowadziło Stowarzyszenie Pogoria Morsuje.

Udało nam się dołożyć swoje cegiełki dobra do transportów organizowanych w ramach pomocy humanitarnej na granice i wgłąb Ukrainy dla cywili i wojska. Dzięki „Armii Aniołów” dotarliśmy do Ustrzyk Dolnych, skąd dary zostały wysłane do Ukrainy. Dopakowaliśmy auto dzielnej Pani dr Doroty z Kliniki Weterynaryjnej Molicki, która pojechała specjalnym konwojem do Ukrainy w celu dostarczenia darów i ratowania zwierząt.

Połączone siły SP 18, ZSP nr 7 w Dąbrowie Górniczej oraz ZSP nr 3 w Tarnowskich Górach przy wsparciu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej zaowocowały wielotorową formą pomocy. Większość darów została przekazana bezpośrednio w głąb Ukrainy dla żołnierzy w Czerwonogradzie i Jaworowie oraz ludności cywilnej we Lwowie i Drohobyczu. Kolejne dary trafiły do potrzebujących w punkcie recepcyjnym dla uchodźców na granicy w Dołhobyczowie oraz w Zespole Szkół Rolniczych w Hrubieszowie. Spora ilość leków przeciwbólowych, środków medycznych oraz sprzęt specjalistyczny, który udało nam się pozyskać dotarła do szpitala we Lwowie. Na przejściu granicznym Dołhobyczów oraz Medyce do gorącej herbaty zostały rozdane zmarzniętym dzieciom i ich matkom, upieczone przez Uczniów, Rodziców, Babcie, Nauczycieli, Pracowników naszej szkoły babeczki/muffinki.

Uczniowie klas 1-3 wraz z Nauczycielami, przy wsparciu Szkolnego Klubu Wolontariatu w niecały tydzień, wykonali siatkę maskującą ogromnych rozmiarów, która została przekazana do Punktu Pomocy Humanitarnej w Dąbrowie Górniczej ul. Kościuszki 25, skąd trafiła do Ukrainy.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu udało nam się umeblować i wyposażyć mieszkania dla uchodźców na terenie naszego miasta. Zorganizowaliśmy wyprawki szkolne „na start” dla ukraińskich Uczniów, którzy pojawili się wśród nas, zaopatrując      ich w miarę możliwości w niezbędne rzeczy do codziennego funkcjonowania.

Korytarze szkolne i sale lekcyjne wzbogaciły się o kolorystykę niebiesko-żółtą symbolizującą okazane wsparcie.

Zatańczyliśmy taniec manifestując sprzeciw wobec przemocy na całym świecie, a w szczególności wobec ludności cywilnej, kobiet i dzieci w Ukrainie.

Dziś podsumowaliśmy dotychczasowe działania, ale to nie koniec, nie zwalniamy tempa, zgodnie z testem piosenki Kayah

” Ramię w ramię, popłyniemy razem

Zmieniamy ten świat

Wspierając się tak…”

Serdecznie dziękujemy za ten miesiąc nieustającego wsparcia we wszystkich działaniach, reakcji na bieżące potrzeby i jak zwykle Wielkie Serca otwarte na drugiego Człowieka.

Pierwszy raz organizujemy akcję, której końca wypatrujemy z utęsknieniem i nadzieją, pomimo tak wielkiego zaangażowania     z Państwa strony.

Wolna Polska !!! Wolna Ukraina!!!