PL BIP FB

Szkoła Podstawowa Nr 18

Dąbrowa Górnicza

Kwietniowe obchody Święta Ziemi

5 maja 2022 Autor: Renata Wrona 0 komentarzy

Corocznie wiosną prowadzone są akcje na całym świecie, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie, by uświadomić, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje.

Również nasza szkoła może pochwalić się różnorodnymi wydarzeniami, a organizatorzy szczególnie dziękują za udział w nich nie tylko naszym wspaniały uczniom, ale również całej społeczności lokalnej.

  • W klasach młodszych prowadzone były przez wychowawców zajęcia tematyczne uwieńczone akademią, w trakcie której wyśpiewane utwory radośnie roznosiły się wśród murów szkoły.
  • Klasy starsze brały udział w wydarzeniu organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej „Dzień Ziemi – Razem dla czystej planety!”. W określonych godzinach uczestniczyliśmy w wybranych webinarach online, dotyczących odpowiedzialnego kupowania, odbudowywania więzi z naturą, czy inicjatywy On-Eko. Uczniowie brali też udział w tematycznych zajęciach wychowawczych, mogli również wziąć udział w zajęciach terenowych w dwóch kategoriach: „refleksja” lub „działanie”. Dzięki temu mogliśmy na moment zatrzymać się i przyjrzeć bliżej otaczającemu nas światu przyrody, stworzyć jego mapę ze znalezionych jego fragmentów lub zastanowić się nad naprawdę dłuuugim życiem odpadów, które trafiają do środowiska.
  • Uczniowie ze wszystkich klas mogli zgłosić swój udział w konkursie ekologiczno-przyrodniczym „EDI”, który został przeprowadzony także w naszej szkole, a na którego wyniki z niecierpliwością czekamy.
  • Ponadto, uczniowie, pracownicy oraz cała związana z naszą szkołą społeczność, jak zawsze z zapałem i ogromnym zaangażowaniem, wzięła udział w dwóch akcjach:
    – w zbiórce baterii udało się zebrać 74 kg (!) tych niebezpiecznych odpadów
    – natomiast kiermasz sadzonek, cieszył się takim zainteresowaniem, że nierzadko roślinka nie dotknęła stołu, a już znajdywała nowego właściciela. Swoją sadzonkę można było wymienić na inną lub odkupić za symboliczną złotówkę. Zebrane fundusze umożliwiły kupno dwóch domków/hoteli dla zapylaczy, które będą umieszczone na terenie przyszkolnym. Niecierpliwie będziemy czekać na pierwszych lokatorów 🙂

Dziękujemy uczniom i wszystkim sympatykom SP 18, że tak aktywnie jesteście z nami!!!

Ciekawe informacje:
Gdzie kupić kawę z certyfikatem Sprawiedliwego Handlu? Albo ekologiczną pastę do zębów? Co zrobić z książkami, ubraniami, których już nie potrzebujemy? Gdzie naprawić parasol? Poszukaj spacerownika po świadomej konsumpcji w twojej okolicy! Początkowo aplikacja zawierała tylko okolice Warszawy i Krakowa, ale cały czas dołączają kolejne punkty w innych miastach Polski.

Czym jest to całe zero waste i po co nam to? Tłumacząc dosłownie – zero waste to zero odpadów, a less waste to ograniczenie opadów, które produkujemy. To hasła, które wyznaczają pewien styl życia opierający się na trosce o środowisko. Ten styl życia opiera się na kilku zasadach. To między innymi:
ograniczeniu nadmiernego konsumpcjonizmu, poprzez nieuleganie chwilowym zachciankom, robienie przemyślanych zakupów, wykorzystywanie tego co już mamy zamiast kupowania nowych przedmiotów, kierowanie się zasadą minimalizmu – im mniej zbędnych rzeczy wokół nas tym lepiej, niemarnowanie żywności – niekupowanie na zapas, układanie list zakupowych, maksymalne wykorzystanie pozostałości i resztek itp.

Więcej informacji na stronach: https://wzielonejkuchni.com/2020/01/akcesoria-zero-waste-przydatne-w-domu/ oraz https://zero-waste.pl/czym-jest-zero-waste/ , ale może warto uzupełnić domową biblioteczkę o poradnik np. kuchnia zero waste?
A może zamiast wciąż sięgać po nowe, przyjrzyjmy się temu co mamy, doceńmy i zadbajmy, by nasze rzeczy służyły nam na dłużej? Czytajmy metki, dołączone informacje, jak o nie dbać.
Jeśli jednak już chcemy się czegoś pozbyć, może zamiast wyrzucać-zastanówmy się i oddajmy tą rzecz komuś, kto ją wykorzysta lub wymieńmy na inną. Inicjatywa On-Eko rozpoczęła się w małej miejscowości, ale już jest znana na cały kraj https://on-eko.com/o-nas/

Anna Pasko

 

C


Skip to content