
Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile – 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.
W dniu dzisiejszym społeczność szkolna wzięła udział w Akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
Celem akcji jest propagowanie wiedzy na temat Powstania w getcie warszawskim i upamiętnienie bohaterstwa walczących.
Dlaczego żonkile?
Marek Edelman, jeden z przywódców Powstania, co roku składał w miejscach pamięci związanych z zagładą Żydów bukiet żółtych kwiatów – często właśnie żonkili. Kwiaty te symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica Powstania.
W ramach akcji nauczyciele uczestniczyli w webinariach, przeprowadzili lekcje w oparciu o scenariusze przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie z wykorzystaniem projekcji filmowych przygotowanych odpowiednio dla każdej grupy wiekowej, przygotowali tablicę informacyjną. Uczniowie pod okiem nauczycieli przygotowali papierowe żonkile.
Całej akcji towarzyszyło wręczanie papierowych żonkili na terenie szkoły i poza nią przez wolontariuszy –Ekipa Pomocnego Bronka SP18
Hasło akcji Łączy nas pamięć, podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.
Wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.
Wszystkim osobom zaangażowanym w tę akcję serdecznie dziękujemy!