PL BIP FB

Szkoła Podstawowa Nr 18

Dąbrowa Górnicza

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile – 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

19 kwietnia 2023 Autor: Monika Skorupa 0 komentarzy

W dniu dzisiejszym społeczność szkolna wzięła udział w Akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Celem akcji jest propagowanie wiedzy na temat Powstania w getcie warszawskim i upamiętnienie bohaterstwa walczących.

Dlaczego żonkile?

Marek Edelman, jeden z przywódców Powstania, co roku składał w miejscach pamięci związanych z zagładą Żydów bukiet żółtych kwiatów – często właśnie żonkili. Kwiaty te symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica Powstania.

W ramach akcji nauczyciele uczestniczyli w webinariach, przeprowadzili lekcje w oparciu o scenariusze przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie z wykorzystaniem projekcji filmowych przygotowanych odpowiednio dla każdej grupy wiekowej, przygotowali tablicę informacyjną. Uczniowie pod okiem nauczycieli przygotowali papierowe żonkile.

Całej akcji towarzyszyło wręczanie papierowych żonkili na terenie szkoły i poza nią przez wolontariuszy –Ekipa Pomocnego Bronka SP18

Hasło akcji Łączy nas pamięć, podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

Wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

Wszystkim osobom zaangażowanym w tę akcję serdecznie dziękujemy!

 

 

 

 


Skip to content