Konkursy o Janie Pawle II

2 kwietnia 2016 Autor: Elżbieta Doniec 0 komentarzy

Przybliżajmy młodemu pokoleniu  postać i nauczanie naszego Świętego Papieża, pamiętajmy o jego wstawiennictwie. Dziś przypada 11 rocznica jego śmierci.

Dzieci z klas I-III  zachęcamy do plastycznego konkursu „Jan Paweł II  – PATRON RODZINY”

Praca indywidualna, technika dowolna, format – A3.

Kryteria oceniania:  zgodność pracy w tematyką konkursu,  inwencja twórcza,  estetyka i samodzielność wykonania.

W środę 6.03 odbędzie się szkolny konkurs o Janie Pawle II z Wydawnictwem Olimpus, a 15 kwietnia odbędą się szkolne eliminacje wśród uczniów klas IV-VI do Diecezjalnego konkursu „Jan Paweł II  – PATRON RODZINY”

Obowiązujący zakres tematyczny:

1. Życie przed wyborem na papieża: data, miejsce urodzenia, rodzina, przyjaźnie, pseudonim szkolny, zainteresowania Karola Wojtyły (szkolne, młodzieńcze i kapłańskie), kapłaństwo – parafie, miejsca szczególne dla Karola Wojtyły i potem Jana Pawła II, nominacja i święcenia biskupie, godność kardynalska.

2. Pontyfikat Jana Pawła II: data, miejsce i sposób wyboru na papieża, pielgrzymki Jana Pawła II do Polski: liczba pielgrzymek; najczęściej, najrzadziej odwiedzane miasta i miejsca; zamach na Jana Pawła II – data, sprawca, wybaczenie; najważniejsze dokumenty papieskie – rodzaje dokumentów, poezja i książki autorstwa Jana Pawła II (tylko podstawowe informacje); zamiłowania Jana Pawła II.

3. Ogólne informacje na temat pielgrzymek Jana Pawła II po świecie – liczba, najczęściej odwiedzane miejsca na świecie.

4. Koniec życia Jana Pawła II: pogrzeb – data śmierci i pogrzebu, miejsce pochówku.

5. Ogłoszenie Jana Pawła II – Sługą Bożym, błogosławionym i świętym.

6. Polacy kanonizowani przez Jana Pawła II (podstawowe informacje o tych  świętych).

7. Lektura obowiązkowa:

– M. Skowrońska, R. Nęcek, „Chłopiec z Wadowic. Biografia Świętego Jana Pawła II dla dzieci”, wyd. Zielona Sowa, Warszawa2014, str. 7-12, str. 51-56, str. 93-100, str. 127-130, str. 133-139, str. 145-147.

– M. Skowrońska, R. Nęcek, „Jak być dobrym człowiekiem. Jan Paweł II dzieciom”, wyd. Zielona Sowa, Kraków 2012, str. 73-79.

Kategoria: Konkursy