1050 lat temu 14 kwietnia Mieszko I przyjął chrzest.

14 kwietnia 2016 Autor: Elżbieta Doniec 0 komentarzy

W 1050. rocznicę przyjęcia chrześcijaństwa na naszych ziemiach wyrażamy wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość – głosi uchwała, którą Sejm przyjął w środę przez aklamację.

„Posłowie i Senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej na Zgromadzeniu Narodowym apelują o uczczenie Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski – niech to źródło, z którego czerpały pokolenia, pozostanie obecne w naszych czasach i w przyszłości” – głosi uchwała.

Obchody centralne 1050. rocznicy chrztu Polski zaplanowano na 14-16 kwietnia. Odbędą się w Gnieźnie (14 kwietnia) i w Poznaniu (15-16 kwietnia). W czasie obchodów zorganizowane zostaną Konferencja Plenarna KEP oraz posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z udziałem prezydenta.

Według historyków, 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest. Tysiąc lat później, 14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie odbyły się centralne obchody milenium chrztu Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego.

www.gosc.pl

Uczniowie klas szóstych przygotowali okolicznościową gazetkę  dotyczącą rocznicy Chrztu Polski i sakramentu chrztu.

Praca domowa zadana przez Papieża Franciszka: poprosił, abyśmy sprawdzili nasze metryki chrztu/albo albumy rodzinne i odnaleźli w jakim dniu był nasz chrzest, aby co roku świętować ten dzień!

Kategoria: Z życia szkoły