[28 IV 2016] „Dagestan – górska wieża Babel” – prelekcja Beaty, Konrada, Mikołaja Tulej

28 kwietnia 2016 Autor: Norbert Owczarek 0 komentarzy

Dzisiaj w ramach „Wypraw na krańce Ziemi…” grupa uczniów klasy IVa związanych z SK PTT „Diablaki” wybrała się w podróż do Dagestanu. Naszymi dzisiejszymi prelegentami byli Beata, Konrad i Mikołaj Tulej, którzy w Muzeum Miejskim „Sztygarka” przez prawie dwie godziny przenieśli nas w piękne i malownicze rejony Kaukazu.

Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat życia codziennego, obyczajów, kultury żyjących tam ludzi. Dagestan to 36 autochtonicznych narodowości. Każdy z żyjących tam ludów, specjalizuje się w innym rzemiośle: jedni wyplatają dywany, inni tworzą srebrną biżuterię, a jeszcze inni szyją burki. Dagestan to rubieże Rosji. „Krainę gór” nasi prelegenci odwiedzili trzykrotnie i w sumie spędzili tam trzy miesiące podróżując autostopem i pieszo przez większość wysokogórskich rejonów. W aułach byli „porywani” przez: Awarów, Dargijczyków, Lezginów, Laków, Tabasaranów, Agułów, Andyjczyków. Wielokrotnie doświadczyli dagestańskiej gościnności oraz z bliska poznali „górską wieżę Babel”.

Na zakończenie spotkania nasi prelegenci przeprowadzili quiz wiadomości o Dagestanie z nagrodami rzeczowymi. Jedna z nich trafiła w ręce ucznia naszej szkoły. Potem mogliśmy obejrzeć, przymierzyć i dotknąć kilku oryginalnych przedmiotów przywiezionych z Dagestanu. Nie zabrakło też pamiątkowego zdjęcia wszystkich obecnych na sali słuchaczy.

W maju SK PTT „Diablaki” wybiera się na kolejną „Wyprawę na krańce Ziemi…” – tym razem na Kubę.

Kategoria: Turystyka