[30 VI 2016] „Syria przed wojną” – prelekcja Doroty Mularz

30 czerwca 2016 Autor: Norbert Owczarek 0 komentarzy

Od prawie tygodnia trwają wakacje – czas wypraw, wyjazdów, podróży. Reprezentacja Szkolnego Koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego „Diablaki” wybrała się dzisiaj w dwutygodniową podróż do Syrii dwudziestoletnią Skodą Favorit.

Dokładnie rzecz ujmując przenieśliśmy się tam dzięki prelekcji Pani Doroty Mularz, dzisiejszej prelegentki w Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. Temat dzisiejszej prelekcji brzmiał „Syria przed wojną”. Pani Dorota miała okazję przebywać w tym kraju, kiedy jeszcze żaden z jego mieszkańców nie spodziewał i nie wyobrażał sobie wybuchu wojny domowej, która trwa tam od blisko pięciu lat. Większość z pokazanych przez Panią Dorotę zdjęć przedstawiało obiekty oraz miejsca, które dzisiaj w wyniku działań wojennych niestety już nie istnieją.

Mieliśmy okazję spacerować ulicami Alleppo wśród zapachu oliwnych mydełek. Zwiedziliśmy zjawiskowy meczet Ummajjadów w Damaszku, na wielbłądach jeździliśmy wśród rzymskich ruin Palmyry. Poznaliśmy także wiele  ciepłych, prywatnych wspomnień prelegentki o tamtejszej ludności, kulturze, transporcie czy jedzeniu.

Po zakończonej prelekcji udało nam się chwilę porozmawiać z Panią Dorotą, zdobyć wpis na fladze, zrobić pamiątkowe zdjęcia. Zaprosiliśmy również naszą dzisiejszą prelegentkę do spotkania po wakacjach z uczniami naszej szkoły. Mamy więc nadzieję, że jeszcze spotkamy się z Panią Dorotą Mularz i wysłuchamy jej barwnych, podróżniczych opowieści.

Kategoria: Turystyka