Tajniki muzyki

14 grudnia 2016 Autor: Bożena Kącik 0 komentarzy

„Tajniki muzyki” to nowy program edukacyjny realizowany  przez Pałac Kultury Zagłębia .  Jego celem jest popularyzacja wiedzy o muzyce wśród uczniów klas młodszych. Jest doskonałym uzupełnieniem i rozszerzeniem szkolnego programu edukacji muzycznej. Rozbudza zainteresowania, wrażliwość i potrzebę kontaktu z muzyką.  Warsztaty muzyczne, w których uczestniczymy,  dają szansę poznać muzykę od strony  praktycznej – poprzez słuchanie, interpretowanie, tworzenie. Kameralne koncerty umuzykalniające w wykonaniu muzyków Filharmonii Śląskiej  w atrakcyjny sposób upowszechniają muzykę klasyczną wśród  dzieci. Podczas spotkań uczniowie  poznają twórczość  słynnych kompozytorów, oglądają instrumenty muzyczne, uczestniczą w zabawach z muzykami.

koncert-muzyczny-001koncert-muzyczny-016koncert-muzyczny-023koncert-muzyczny-013

W dniu dzisiejszym, znaczna większość uczniów klas drugich i trzecich,  po raz pierwszy w swoim życiu wysłuchała koncertu symfonicznego.  Poważna muzyka klasyczna podana w ciekawej formie brzmiała świeżo i atrakcyjnie dla młodego odbiorcy.  Śląska Orkiestra Kameralna zaprezentowała nam utwory takich kompozytorów jak: Antonio Vivaldi, Mikołaj Rimski-Korsakow, Wolfgang Amadeusz Mozart  i Gioachino Rossini.  Pomiędzy utworami, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, w  zabawny i przystępny sposób, przy pomocy prostych eksperymentów tłumaczył,  jak powstają dźwięki w poszczególnych grupach instrumentów.  Koncert spotkał się z żywym odbiorem publiczności.

Po trzech miesiącach wytężonej nauki,  każdemu z nas,  potrzebna była godzina wyciszenia – „coś dla ducha”.