Czy znasz te książki? cz.2

20 maja 2020 Autor: Anna Siwila 0 komentarzy

Witajcie! Dzisiaj kolejna część zabawy z cyklu „Czy znasz te książki?”. Ale zanim przedstawimy nową porcję cytatów podajemy rozwiązania poprzednich zagadek:

1. Maciej Wojtyszko– „Bromba i inni”
  2. Małgorzata Musierowicz – „Ida Sierpniowa”

3. Jack London– „Biały Kieł”

4. Bolesław Prus – „Lalka”

5. Irena Jurgielewiczowa – „Inna?”

6.

,,Spojrzał uważnie na kundla. Było to bardzo miłe kudłate psisko podobne trochę do szpica,
a trochę do owczarka.
Oczy miało wesołe i szelmowskie. Jedno ucho sterczało ostro do góry, a drugie opadało w wygląd”.

„Mądra bestia – pisał staruszek. – Wielką mam z niego pociechę. Ale tęskni za wami. Najpierw nie chciał nic jeść. Teraz rozmyślił się już i żre. Dobry z niego stróż i przyjaciel. Tylko czasem ma te swoje napady”.

___ ___ ___ ___

___ ___ ___ ___ ___ ___ ___
___ ___ ___ ___ ___ ___

7.

,,Na świecie musi być oczywiście mnóstwo czarów – powiedział [Colin] pewnego dnia
z powagą – ale ludzie nie potrafią ich rozpoznać ani ich odprawiać. Może na początek wystarczy mocno uwierzyć, ze stanie się coś dobrego i wtedy się spełni. Muszę to wypróbować”

___ ___ ___ ___ ___ ___ ___ ___ ___ ___

8.

,,Teraz, dziecko moje – dam ci jedną, jedyną radę, którą staraj się zapamiętać… Znasz tę naszą wiśnię, co zwiesza się przez parkan na ulicę?… Kto w Boga wierzy, obrywa ją nie tylko
z owoców dojrzałych i niedojrzałych, ale nawet z kwiatów, liści i gałęzi… Otóż, kochanko, tobie grozi to samo…
– Mnie, tatku?
– Tak. Ludzie z każdym człowiekiem postępują tak samo: zabierają mu pieniądze, czas, pracę, piękność, rozum, serce, nawet dobre imię… Wszystko mu zabiorą, jeżeli nie obroni go własny egoizm… Dlatego umiarkowany egoizm jest siłą dobroczynną, parkanem dla wiśni…”.

___ ___ ___ ___ ___ ___ ___ ___ ___ ___ ___ ___

9.

,,Jeśli wskutek nadmiernego jedzenia utkniesz w drzwiach frontowych czyjegoś domku, będziesz zmuszony pozwolić swemu gospodarzowi używać twoich tylnych łapek zamiast wieszaka na ręczniki. Cóż, tak to bywa”.

,,Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałby żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie”.

___ ___ ___ ___ ___ ___ ___ ___

10.

,,Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów”.

,,Czy to nie przyjemnie, że jest tak dużo rzeczy, które jeszcze poznamy? To właśnie sprawia, że ja się tak cieszę życiem… świat jest taki ciekawy… Nie byłby taki ani w połowie, gdybyśmy wszystko o nim wiedzieli, prawda?”

___ ___ ___ ___
___ ___ ___ ___ ___ ___ ___ ___ ___

___ ___ ___ ___ ___ ___ ___

Ciąg dalszy nastąpi …… 🙂