PL BIP

Szkoła Podstawowa Nr 18

Dąbrowa Górnicza

SPORTOWIEC ROKU- Maksymilian Stochelski

27 czerwca 2020 Autor: Aleksandra Janikowska 0 komentarzy

GRATULUJEMY Maksowi zdobycia tytułu ,,Sportowiec Roku”. W maju koledzy z klasy-Wojtek Cabaj oraz Paweł Zygmunt przeprowadzili z Maksem wywiad. Oczywiście, zdalnie.

W rozmowie Maks opowiada o jeszcze jednej dyscyplinie sportu, jaka go fascynuje- są to wyścigi rowerowe downhill/enduro.

Zdjęcia wykonał  utalentowany młody fotograf- Krzysztof Nykiel.

Paweł: Jak zaczęła się Twoja pasja?

 Maks: Zaczęło się od plakatu informującego o zawodach downhillowych w Wiśle w 2017 roku. Gdy zobaczyłem ten plakat, pomyślałem, że też chciałbym uprawiać sport tego typu.

Wojtek: W jakim wieku wtedy byłeś?

Maks: Miałem 13 lat, to było w lecie 2017 roku.  Na moje trzynaste urodziny rodziciele sprawili mi wspaniały prezent – zafundowali mi profesjonalny trening downhillowy.

Wojtek: Powiedz nam coś więcej o tym sporcie.

Maks: W dużym skrócie. Jeździ się na rowerze typu enduro- to rower do całodniowych wycieczek- zwłaszcza górskich. Trasy prowadzą czasem pod górę, a czasem stromo dół.  W downhillu chodzi głównie o prędkość, często na początek trasy dociera się, korzystając z wyciągu. Nie zawsze zna się trasy. Czasami odkrywa się nowe. I to, wiadomo, jest bardziej ekscytujące.

Paweł: Czy Twoje hobby jest bezpiecznym sportem?

Hmm… Kiedy się skacze czy szybko zjeżdża kamienistą trasą, zwłaszcza w lesie, nietrudno o kontuzję albo o wypadek. Ale ja zawsze mam odpowiedni kask chroniący i głowę, i żuchwę.

 Wojtek: Gdzie najczęściej trenujesz?

Maks: Zazwyczaj na spotach, które sami budujemy ze znajomymi.  Czasem tata podrzuca mnie do Bielska- Białej. Trenuję tam na Szyndzielni.

 

 Paweł: Jakiego sprzętu używasz?

Jeżdżę na rowerze TREK SLASH 8 z roku 2019 w kolorach żółtym i  miętowym. Bardzo lubię ten rower, sprawdza się doskonale.

Wojtek: Co najchętniej porabiasz w wolnym czasie?

Maks: To oczywiste. Jeżdżę na rowerze po lasach i skaczę na rampach robionych ze znajomymi.

Paweł: Czy nie nudzi Cię codzienna jazda na rowerze?

Maks: Jasne, że nie! Ten sport daje tyle adrenaliny, że chyba nigdy mi się nie znudzi. Póki co nie wpadam w rutynę.

Paweł, Wojtek: Życzymy Ci wielu sukcesów. Jeśli będziesz wybierał się na jakieś zawody, daj znać. Przyjedziemy kibicować.

Maks: Byłoby super.  

Wojtek, Paweł: Dziękujemy za wywiad. Może udało Ci się kogoś zainteresować tym sportem.

Maks: Ja też dziękuję. Jak co, chętnie udzielę podstawowych wskazówek.

 

 

 

Kategoria: Z życia szkoły