PL BIP FB

Szkoła Podstawowa Nr 18

Dąbrowa Górnicza

Światowy Dzień Zdrowia

2 kwietnia 2021 Autor: Renata Wrona 0 komentarzy

By upamiętnić powstanie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku i celom jakie sobie ona stawia, każdego roku 7 kwietnia wybierany jest inny temat przewodni obchodów rocznicy. W tym roku znów zwracana jest nasza uwaga na choroby wektorowe. Są to choroby wywoływane przez różne patogeny (bakterie, wirusy) oraz pasożyty. By doszło do zakażenia muszą one zostać przeniesione przez jakieś organizmy-nosicieli. Tacy „biologiczni pośrednicy” to właśnie wektory. Wektorami najczęściej są niewielkie organizmy-w naszym kraju to komary, kleszcze, muchy, robaki, gryzonie.

Z powodu niewielkich rozmiarów wektorów, często bagatelizujemy fakt, że mogą być one przyczyną groźnych chorób, niebezpiecznych dla naszego zdrowia i życia. Ponieważ najczęściej w naszej szerokości geograficznej wektorem są kleszcze, a rozpoczynający się sezon wiosenny, to czas, gdy najwięcej się ich pojawi-PAMIĘTAJMY O PROFILAKTYCE, czyli wszelkich działaniach, dzięki którym nie pozwolimy na ugryzienie kleszcza.

⦁ Unikaj wchodzenia w wysoką trawę! (Kleszcze przebywają nie tylko w lasach, ale też na naszych przydomowych trawnikach. Jeden z gatunków bytuje na gołębiach, dlatego nie należy pozwalać dzieciom na zabawy w pobliżu tych ptaków lub dokarmianie ich!)

⦁ Gdy przebywasz w mieście w miejscach, gdzie jest dużo traw, krzewów lub wybierasz się na wycieczkę do lasu-noś ubrania z długimi rękawami i nogawkami, długie skarpetki, pamiętaj o nakryciu głowy.

⦁ Warto nosić jasne ubrania, bo lepiej na nich widać kleszcze, co umożliwi nam je usunąć zanim ukryją się w miejscach, gdzie je trudno zauważyć.

⦁ Po powrocie do domu, dokładnie obejrzyj całe ciało (zagłębienie pod kolanem, wokół brzucha i piersi, a także w pachwinie. U dzieci należy dokładnie sprawdzić głowę, linię włosów i szyję).

⦁ Nie zapomnij o środkach odstraszających kleszcze! Dostępne w aptekach/sklepach repelenty naniesione na skórę chronią nas także przed komarami i muszkami (też wektorami).

 

Kleszcze są wektorami wielu chorób, na które nie znamy lekarstw, możemy tylko łagodzić skutki. Do chorób tych zaliczmy np. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). KMZ może być śmiertelne i dlatego warto pomyśleć nad szczepieniem przeciwko niemu.

 

Więcej informacji na temat chorób, ich profilaktyki i samych kleszczy jest dostępnych na stronie https://www.kleszcze.info.pl, a także w dołączonych poniżej ulotkach.

Ulotka kleszcze

Anna Pasko – nauczyciel biologii


Skip to content