Dzień Ziemi w klasach 1-3

26 kwietnia 2021 Autor: Agnieszka Niziórska 0 komentarzy

Na planecie naszej, Ziemi,

Ty też swoje miejsce masz.

I to nigdy się nie zmieni,

Jeśli dobrze o nią dbasz.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że przyszłość Ziemi i jej mieszkańców

zależy od każdego z nas. Wiedzą o tym także uczniowie klas 1-3 naszej szkoły.

Dlatego tradycyjnie, jak co roku, wzięli udział w licznych działaniach mających na celu pokazanie,

że nasza planeta jest nam bliska i że chcemy się o nią troszczyć, nie tylko 22 kwietnia, w Dniu Ziemi, ale przez cały rok.

Wszyscy w tym dniu ubraliśmy się w kolorach Ziemi, czyli niebiesko – zielonych. Dodatkowo dzieci wykonały z pomocą rodziców elementy stroju związane z wylosowanym „żywiołem”

klasy I – WODA, klasy II – ZIEMIA, klasy III – POWIETRZE.

Na zajęciach uczniowie wzbogacali swoją wiedzę o Ziemi, korzystając z prezentowanych przez nauczycieli różnorodnych filmików edukacyjnych i prezentacji udostępnionych w internecie, tworzyli mapy myśli, rozwiązywali krzyżówki, rebusy, łamigłówki i quizy dotyczące omawianej tematyki. Następnie redagowali hasła do Kodeksu Ekologa lub samodzielnie wykonanych plakatów tematycznych. Pisali też listy do Ziemi, w których dziękowali jej za wszystko, co nam ofiarowuje, przepraszali za swoje czasem niewłaściwe zachowanie i obiecywali , że będą o nią lepiej dbać.

Dzieci w każdej klasie nauczyły się wybranej piosenki o tematyce ekologicznej, a także wykonały prace plastyczne,

np.: makiety parku, pudełka na kredki czy roboty z materiałów wtórnych, bociany i wiatraczki.

Uczennice kl. 2A Ewa K.  i 3A  Sonia P. wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie „Domowy recykling” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Ziemia i My – Centrum Edukacji Ekologicznej z okazji Dnia Ziemi i zakwalifikowały się do II etapu, w którym Ewa K. zdobyła wyróżnienie – gratulujemy serdecznie obu dziewczynkom!

Uczniowie brali także udział w webinarium on-line „Jak być eko” zorganizowanym przez Ekolandia.edu                                       oraz zapoznali się z przedstawiony na stronie naszej szkoły programem Zero Waste, którego podstawą jest zasada 5R.

Większość deklarowała, że już realizuje wybrane zadania, a niektórzy postanowili podjąć proponowane wyzwania – powodzenia!

Zdjęcia z realizacji podjętych wyzwań pokażemy już niebawem 🙂

Wszystkie podjęte działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest dbanie o jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną planetę – arcydzieło stworzenia. Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i , mimo pandemii i związanej z tym nauki zdalnej, udowodnili, że los Ziemi nie  jest im obojętny. Brawo!

Jak podaje oficjalna witryna Dnia Ziemi: „zmiana zaczyna się od działania”. Ty także, jeśli chcesz pomóc w ochronie naszej planety i środowiska, możesz podjąć działania, na przykład dołączając do corocznego globalnego sprzątania – ale najlepiej byłoby, gdybyś robił to regularnie, a nie tylko raz w roku.