Podsumowanie października – miesiąca dobroci dla zwierząt

3 listopada 2021 Autor: Agnieszka Niziórska 0 komentarzy

Podsumowanie października – miesiąca dobroci dla zwierząt

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie

4 października 1931 roku po raz pierwszy obchodzono Światowy Dzień Zwierząt. Powołane w jego ramach święta i inicjatywy mają za zadnia zwrócić szczególną uwagę na zwierzęta i zaangażować jak najwięcej osób w działania na rzecz poprawy jakości ich życia. Inicjatywy te i działania, zaczęły szybko obejmować coraz więcej dni i obecnie cały październik jest już szczególnym miesiącem, w trakcie którego zwracana jest uwaga społeczeństwa na problemy i potrzeby zwierząt-tych udomowionych, hodowanych i tych dzikich.

W naszej szkole po raz trzeci odbyła się wystawa małych zwierząt hodowanych przez naszych uczniów. Jak zawsze była to wyjątkowa żywa lekcja dla całej szkolnej społeczności. Oprócz prowadzonych dla klas prelekcji przez nauczyciela i sami uczniowie mogli podzielić się swoją wiedzą oraz zainspirować swoje koleżanki i kolegów do założenia własnych hodowli.

Szczególne podziękowania należą się Rodzicom naszych uczniów, którzy po raz kolejny się zaangażowali i pomimo swoich różnych obowiązków pomogli dzieciom przytransportować zwierzęta na wystawę oraz nam zaufali, że będziemy dbać i pilnować ich ulubieńców.

Zachęcamy do obejrzenia galerii ze szkolnej wystawy zwierząt.

Oprócz wystawy, na różnych zajęciach lekcyjnych nauczyciele zwracali uwagę na potrzeby i problemy świata zwierzęcego. Zorganizowano dwa konkursy: plastyczny (w trzech kategoriach wiekowych dla klas młodszych) oraz fotograficzny dla uczniów młodszych i starszych (również w trzech kategoriach). Tegoroczne edycja konkursów cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów, zgłoszonych zostało bardzo dużo prac, dlatego wybór zwycięzców był niezwykle trudny. Bardzo dziękujemy za tak liczny udział! Laureatom i osobom wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

Na zajęciach z wychowawcami odbyły się pogadanki z uczniami oraz specjalnie przygotowane na tą okazję gry, zabawy, prace w grupach. W tym roku szczególny nacisk został położony na problemy gatunków zagrożonych.

Przeprowadzono zbiórkę karmy oraz akcesoriów,

które zostały przekazane do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowcu.

Szkoła zaadoptowała żółwia wodno-lądowego, którego mogliśmy wszyscy zobaczyć w trakcie wystawy.

Obecnie Turtyl ma już duże akwarium, grzałkę, wciąż rozbudowujemy odpowiednią dla jego rozmiarów wyspę.               Wszystkie niezbędne dla jego wygody rzeczy możemy zakupić dzięki zebranym funduszom w trakcie zorganizowanego              dla żółwia kiermaszu (uzbierana kwota 402,30 zł), bądź zostały pozyskane dzięki uprzejmości darczyńców.

Dziękujemy za wszelką pomoc, olbrzymie zaangażowanie, dzięki czemu każdego roku w naszej szkole coraz więcej się dzieje. Podziękowania kierujemy również do Szkolnego Klubu Wolontariusza, który wsparł nas podczas wystawy, organizacji kiermaszu dla szkolnego żółwia oraz zbiórki karmy dla zwierzaków ze schroniska.

Pamiętajmy jednak, że wraz z końcem miesiąca dobroci dla zwierząt, nie skończą się ich potrzeby i problemy-np. choć skończył się sezon lęgowy ptaków, warto zwrócić uwagę na ich opuszczone budki i je wyczyścić (usunąć materiał nagromadzony przez ptaki, ponieważ w budkach sam nie ulegnie rozkładowi-tak jak w dziuplach), by nie stały się siedliskiem pasożytów. Poza tym    w nieoczyszczonych budkach ptaki na wiosnę będą tworzyć kolejne warstwy gniazd. Coraz wyższe warstwy sprawiają, iż jaja znajdują się coraz bliżej otworu wlotowego do budki, a tym samym są coraz łatwiej dostępne dla kotów i innych drapieżników.

Jak czyścić budki lęgowe dla ptaków:

Bożena Zając i Anna Pasko