Nasza Niepodległa

11 listopada 2021 Autor: Monika Skorupa 0 komentarzy

Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie

Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.

W naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie w przeddzień rocznicy. Społeczność szkolna chcąc podkreślić powagę i uroczysty charakter tego wyjątkowego dnia przybyła do szkoły ubrana w barwach narodowych w ramach akcji biało – czerwona osiemnastka, a punktualnie o godzinie 11.11 odśpiewała hymn państwowy w klasach.

W obchody zaangażowani byli wszyscy uczniowie, realizując projekt szkolny mający na celu kształtowanie postaw obywatelskich i pogłębianie wiedzy historycznej dotyczącej odzyskania niepodległości. Uczniowie rozwiązywali min. patriotyczne rebusy, łamigłówki, wykreślanki.

Klasy młodsze uczestniczyły w konkursie niepodległościowym o tytuł Małego Patrioty, zapoznały się z historią symboli narodowych, obejrzały ciekawe filmy edukacyjne, układały i rozwiązywały krzyżówki, kolorowały tematyczne ilustracje, a także uczyły się wiersza Władysława Bełzy Katechizm młodego Polaka.

Ponadto klasa 3a wybrała się na pieszą wycieczkę Szlakiem Pamięci Narodowej i wzięła udział w miejskich obchodach uroczystości niepodległościowych z udziałem prezydenta Marcina Bazylaka oraz władz miasta. Uczniowie zapalili znicze pod pomnikiem Synów Zagłębia Dąbrowskiego, pod Dębem Wolności, pod pomnikiem 10 Powieszonych z Huty Bankowej, 14 Dębów Pamięci, pod Pomnikiem Żołnierza Zwycięzcy, a także wspólnie odśpiewali hymn państwowy.

Podczas zajęć w świetlicy szkolnej uczniowie klas 2,3,4 uczestniczyli w prelekcji przygotowanej przez nauczyciela Piotra Uthke pt. Historia mojego dziadka, w której wysłuchali o jego udziale w powstaniu i walce o niepodległość kraju. Uczniowie mogli obejrzeć pamiątkowe rodzinne zdjęcia oraz osobisty pamiętnik. Ponadto wykonali prace plastyczne, obejrzeli animację związaną z drogą do niepodległości, śpiewali pieśni patriotyczne oraz aktywnie uczestniczyli w przygotowaniu gazetki ściennej.

Realizując zajęcia wychowawcze zadaniem na rozgrzewkę dla uczniów klas starszych było ułożenie tematu lekcji z rozsypanki literowej przygotowanej w portalu wordwall, następnie odszyfrować depeszę napisaną alfabetem Morsea, co okazało się nie lada wyzwaniem, oraz w kolejności chronologicznej ułożyć komiks związany z postacią Józefa Piłsudskiego.

Zwieńczeniem tegorocznych obchodów było wykonanie przez uczniów wszystkich klas przepięknych kotylionów.Serdeczne podziękowania dla Dyrektora i Pracowników Muzeum Miejskie Sztygarka Mms za danie możliwości naszym uczniom, wzięcia udziału w uroczystości i za pamiątkowe zdjęcia 🇵🇱

Zapraszamy na fotorelację