21 marca „Dzień Kolorowej Skarpetki”

24 marca 2022 Autor: Agnieszka Niziórska 0 komentarzy
AUTOR TEKSTU: ALEKSANDRA KUSOWSKA-WOJTAS

„Mam skarpetki nie do pary. Powiesz pewnie – Nie do wiary!

Lecz nie wszystkie życia dary, muszą siebie łączyć w pary! „

21.03 to Światowy Dzień Osób z zespołem Downa,

który został zorganizowany w Polsce po raz pierwszy w 2006roku. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie oraz narodzinom ludzi niezwykłych. Data wiąże się również  z istotą zaburzenia -trisomią 21-go chromosomu.

Nasza „Osiemnacha” po raz kolejny obchodziła  to wyjątkowe święto  w kolorowych skarpetkach oraz pod hasłem „Nie bądź obojętny”. Kolorowe skarpety nie do pary są symbolem niedopasowania społecznego oraz genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

Celem święta w naszej szkole jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej wady genetycznej, propagowanie praw oraz dobra ludzi chorych.

«У мене невідповідні шкарпетки. Ви точно скажете – Неймовірно!

Але не всі подарунки життя повинні бути поєднані! „

21 березня відзначається Всесвітній день людей з синдромом Дауна,

який вперше було організовано в Польщі у 2006 році. Дата святкування не випадкова – 21 березня є покровителем початку весни та народження надзвичайних людей.

Дата також пов’язана з сутністю розладу – трисомією 21-ї хромосоми.

Наша «Осемнача» знову відзначила це особливе свято у різнокольорових шкарпетках та під гаслом «Не будь байдужим». Різнобарвні шкарпетки є символом соціальної та генотипної невідповідності,з якою стикаються люди           з синдромом Дауна.

Метою свята в нашій школі є підвищення суспільної свідомості щодо генетичних дефектів, а також пропаганда прав

і добробуту хворих людей.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z obchód w naszej szkole:)