14 listopada 2022 Autor: Bożena Kącik 0 komentarzy

Szkoła Podstawowa nr 18  przystąpiła do programu  „Laboratoria Przyszłości”.

Program ten  jest inicjatywą edukacyjną. Odpowiedzialne za nią jest  Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Projekt ma na celu unowocześnić szkoły tak, aby zajęcia prowadzone w nich były angażujące i ciekawe dla uczniów.  Lekcje  mają pomagać  im w  odkrywaniu talentów.
Program spotkał się z bardzo szerokim zainteresowaniem – skorzystało z niego 99%  uprawnionych szkół.
Wirtualne pracownie, które dzięki nowoczesnemu programowi, posiadanej licencji oraz zestawom, potrzebnym do realizacji nauki w salach stają się przestrzenią wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, w której dzieci i młodzież mogą nie tylko poznawać program, ale i rozwijać swoje umiejętności oraz pasje. Niezbędne są okulary Wirtualnej Rzeczywistości Class VR, dzięki którym uczniowie przenoszą się do świata nowoczesnej edukacji. Dopracowana, starannie przygotowana baza wiedzy oraz niezawodnie działający sprzęt są wyznacznikiem wirtualnych sal, w których edukacja odbywa się zupełnie innym trybem niż dotąd. Rządowe wsparcie w realizacji nowoczesnej edukacji to szansa na rozwój placówki. Efektywna nauka jest dziś tym, co tworzy renomę szkoły.  Z nowoczesnymi laboratoriami przyszłości jest to możliwe i wykonalne.
Ważnym elementem wprowadzenia Programu Laboratoria Przyszłości jest chęć wdrożenia do polskich szkół programu na miarę XXI wieku. Technologia wszechobecnie się rozwija, dając coraz większe możliwości dla dzieci i młodzieży. Jak się okazuje, jest również nieodzownym elementem, który wspomaga proces dydaktyczny. Uczmy się na przykładzie dobrych praktyk od naszych zagranicznych sąsiadów. W krajach skandynawskich już od najmłodszych lat poza nauką teoretyczną mocny nacisk kładzie się na umiejętności praktyczne. Początkowo są to prace manualne, które krok po kroku są rozwijane do kompetencji inżynieryjnych oraz technicznych. To pomaga później w pracy na własny rachunek czy kierunkuje uczniów w stronę studiów IT, czy politechnicznych.
Ideą Programu Laboratoria Przyszłości jest wspomaganie rozwoju młodzieży, poprzez zwiększenie dostępności narzędzi, które do tej pory były limitowane. Nowe urządzenia to także szansa dla nauczycieli, aby ich lekcje były atrakcyjniejsze. Kluczem do uwagi dzieci i młodzieży to taki przekaz wiadomości, który będzie lekki i zrozumiały.

60% wsparcia
Drukarka 3D Flashforge Adventurer EDU Lite 1 szt.
Zestaw elementów dodatkowych do drukarki 3D FlashForge Adventurer 3 z filamentami 7 szt.
Mikrokontroler Arduino zestaw 1 szt

Stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2w1 1 szt
Aparat fotograficzny CANON POWER 1 szt
Mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-Mini 1 szt