Dzień liczby Pi – podsumowanie szkolnego święta

25 marca 2024 Autor: Renata Wrona 0 komentarzy

Za nami kolejna edycja obchodów ”Dnia liczba Pi”. Z tej okazji zostały przygotowane różne atrakcje, gry i zabawy. Wszystkie związane z tą wyjątkową liczbą.

Liczba pi, zwana również ludolfiną lub stałą Archimedesa, to stosunek obwodu koła do jego średnicy. Jest ona taka sama dla każdego koła i wynosi w przybliżeniu 3,14. Jako pierwszy jej własności badał Archimedes z Syrakuz.

Z liczbą pi mieli do czynienia już starożytni. Na początku skupiano się na ściśle użytkowych właściwościach tej stałej. Znano ją m.in. w Babilonie, skąd pochodzą pierwsze źródła na temat jej świadomego wykorzystania w zajęciach praktycznych. Symbol π został wprowadzony przez Williama Jonesa w 1709 roku.

Liczba Pi jest liczbą niewymierną, a to znaczy, że nie poznamy jej dokładnej czy pełnej wartości.

Jak widać bawiliśmy się świetnie.
Rozdaliśmy π-ątki a nawet 6 z matematyki 🙂

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom z klas młodszych, którzy dołączyli do naszego święta!

Oprócz zajęć praktycznych zorganizowaliśmy z tej okazji konkurs na wypieki. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem kreatywności i pomysłowości!

Wyniki konkursu:
I miejsce – Maja Kościelniak, kl 7b