Jeszcze tydzień temu były choinki i kolędy…

9 lutego 2016 Autor: Elżbieta Doniec 0 komentarzy

…a już jutro w Środę Popielcową rozpoczyna się Wielki Post, czas duchowego towarzyszenia cierpiącemu Jezusowi, rozmyślania i duchowej walki ze słabościami, osobistymi i cudzymi grzechami, złem.

Dobrze jest zrobić postanowienie unikania/ograniczenia jakiejś przyjemności, narzucenie dyscypliny do dobra. Wychowanie to stawianie wymagań sobie i podopiecznym dlatego rodzice i opiekunowie,  powinni zaproponować i podpowiedzieć dzieciom konkretne dobre postanowienie. Siła duchowa ćwiczona podczas postu jest niezbędna w chwilach pokusy.

1050 lat temu Polska przyjęła chrzest i nadal wiara, wartości chrześcijańskie są dla wielu Polaków najważniejsze.

Dobra praktyką jest udział w proponowanych przez Kościół nabożeństwach (Droga krzyżowa w piątki 16.30 – dla dzieci,17;15; 18.30,Gorzkie żale w niedziele o 17.15), a także rekolekcjach wielkopostnych (dla dzieci od 13 do 16 marca 2016 r.).

Post ścisły obowiązuje dwa dni w roku w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Polega on na powstrzymaniu się od pokarmów mięsnych (obowiązuje od 14 roku życia) oraz ograniczenie posiłków do trzech (obowiązuje od 18 roku życia). W Wielki Poście, okresie pokuty powstrzymujemy się od udziału w hucznych zabawach. Dniem postu są też  piątki w ciągu roku.

Kategoria: Z życia szkoły